W ciągu ostatniego półrocza redukcja etatów nastąpiła w prawie co trzeciej firmie (30 proc.), podczas gdy co czwarta firma je zwiększyła (25 proc.). Po raz pierwszy w 4-letniej historii badań prowadzonych przez Instytut Badawczy Randstad oraz TNS, więcej firm zwalniało pracowników, niż zatrudniało.

Jak wynika z najnowszego sondażu „Plany Pracodawców”, w minionych 6 miesiącach zwolnienia najczęściej przeprowadzano w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników (36 proc.). Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce na wschodzie i w centralnej Polsce – w tych regionach zwolnienia dotyczyły odpowiednio 35 proc. i 36 proc. firm.

44 proc. badanych firm wręczało wypowiedzenia pojedynczym pracownikom, a jedna czwarta przedsiębiorstw zwalniała małe grupy osób, stanowiące mniej niż 5 proc. całej załogi. Prawie tyle samo firm (23 proc.) zwolniło w ciągu ostatniego półrocza grupy pracowników stanowiące nie więcej niż 10 proc. całej załogi. Redukcje zatrudnienia powyżej 10 proc. załogi miały miejsce jedynie w 8 proc. badanych przedsiębiorstw.

„Z badania Plany Pracodawców wynika, że najczęściej zmiany w poziomie zatrudnia w firmach, zarówno pod względem jego zwiększenia, jak i zmniejszania, dotyczą działów produkcji, sprzedaży, administracji i obsługi klienta. To w tych obszarach pracodawcy najczęściej zwalniali w ostatnim czasie, ale również tych obszarów głównie dotyczą plany zatrudnieniowe. Działami o najmniejszej dynamice zmian są IT, HR oraz marketing i PR. Zmiany dotyczą też głównie pracowników niższego szczebla, o niższych kwalifikacjach, a rzadziej kadry zarządzającej. Największe zwolnienia w ubiegłym półroczu dotyczyły budownictwa, transportu i gospodarki magazynowej oraz obsługi nieruchomości i firm” – mówi Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji zatrudnienia Randstad.

Reklama

>>> Polecamy: Zwolnienia w polskich firmach: tak źle nie było od 9 lat

Plany na najbliższe półrocze

Z badania wynika, że większość firm (61 proc.) w najbliższych miesiącach pozostawi zatrudnienie na aktualnym poziomie. Spadł bowiem odsetek przedsiębiorstw, które obawiają się recesji ( z 32 proc. we wrześniu 2012 r. do 24 proc. w lutym 2013 r.), jednocześnie wzrosła liczba firm, które spodziewają się stagnacji (57 proc.).

Tylko co piąta firma zdecyduje się w najbliższym półroczu na zatrudnienie nowych pracowników (19 proc.). 15 proc. spółek będzie w tym czasie ciąć etaty – dotyczy to głównie firm mniejszych, zatrudniających od 10 do 49 pracowników.

"Działy produkcji są najbardziej narażone na zmiany w poziomie zatrudnienia – zarówno pod kątem zwiększenia zatrudnienia (45 proc.), jak i zwolnień (33 proc.). Podobna sytuacja ma miejsce w działach sprzedaży (odpowiednio 29 proc. oraz 23 proc.). Zmniejszenie zatrudnienia w większym stopniu będzie dotyczyło administracji, logistyki i obsługi magazynowej oraz księgowości i finansów. Zwolnień nie powinni obawiać się pracownicy działów IT, HR oraz marketingu i PR" - czytamy w raporcie.

>>> Czytaj też: Rynek pracy: zawód stażysta, czyli pokolenie na zlecenie

Zamrożone wynagrodzenia

Trudna sytuacja gospodarcza zamroziła też zarobki pracowników w polskich firmach. Zdecydowana większość pracodawców (67 proc.) w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wprowadziła żadnych zmian w poziomie płac. Wynagrodzenia podniosło jedynie w 26 proc. firm. Podwyżki zwykle dokonywane były na poziomie inflacji (31 proc.) lub nie przekroczyły 5 proc. dotychczasowego wynagrodzenia (35 proc.). Pomimo bieżącej mało optymistycznej sytuacji na rynku pracy prawie połowa firm odczuwa większą niż w ubiegłych latach presję płacową ze strony pracowników (48 proc.) – wynika z sondaży.

„Oczekiwania podwyżki wynagrodzeń, niestety w większości przypadków nie będą spełnione. Wzrost wynagrodzeń w nadchodzącym półroczu jest brany pod uwagę jedynie w co dziewiątej firmie. Większe szanse mają na nie pracownicy firm dużych, zatrudniających ponad 250 osób. Jeśli będą wprowadzane, to na poziomie kilku procent dotychczasowego wynagrodzenia. Jednak 80 proc. pracodawców nie planuje zwiększenia wynagrodzeń w ciągu najbliższych 6 miesięcy.” – uważa Agnieszka Bulik.

Sondaż "Plany Pracodawców" przeprowadzono na reprezentatywnej ze względu na wielkość firmy i region próbie 300 firm. Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług. Wywiady bieżącej, siedemnastej edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 2 do 12 lutego 2013 r.

ikona lupy />
Zmiany w zakresie zatrudnienia w firmach w ciągu najbliższych 6 miesięcy, źródło: Instytut Badawczy Randstad / Media
ikona lupy />
Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń w ciągu najbliższych 6 miesięcy, źródło: Instytut Badawczy Randstad / Media