statystyki

Nowa Wyszehradzka Grupa Bojowa: Polska na czele

7 marca 2013, 11:03 | Aktualizacja: 07.03.2013, 12:15
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polska, Węgry, Czechy i Słowacja utworzą Wyszehradzką Grupą Bojową. Wczoraj ministrowie obrony tych krajów podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Reklama

Reklama

Sprzęt wojskowy

Sprzęt wojskowy

źródło: ShutterStock

W Warszawie spotkali się wczoraj premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja), do których dołączyli kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Francois Hollande.

– Przyjęliśmy wspólną deklarację, która ma na celu zwiększyć obronność Europy i konkurencyjność przemysłu obronnego – powiedział premier Donald Tusk.

Dodał, że ministrowie obrony Grupy Wyszehradzkiej podpisali list intencyjny o utworzeniu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która zacznie działać w 2016 roku.

O większą integrację w dziedzinie obronności zaapelowała kanclerz Angela Merkel. – W pojedynkę żadne z państw nie jest w stanie sobie poradzić. Musimy wzmocnić współpracę w zakresie obronności Europy, choć mamy różne możliwości – stwierdziła.

>>> Czytaj też: Dyrektywa obronna: polski przemysł zbrojeniowy się nie obawia

Inicjatywa utworzenia Grupy Bojowej pojawiła się już w maju 2011 roku. Uzgodniono wówczas, że Polska stanie na czele grupy. Wyszehradzka Grupa Bojowa ma dysponować 3 tysiącami żołnierzy, w tym 1,2 tysiącami żołnierzy z Polski.

Innym tematem rozmów było pobudzanie wzrostu gospodarczego. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że integracja europejska powinna odbywać się w ramach trzech filarów: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek i umacnianiu zdolności obronnych kontynentu.

>>> Czytaj też: Bumar pracuje nad nowym czołgiem dla polskiej armii

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • jacky_spot(2013-03-07 10:13) Odpowiedz 00

  Przecież to kompletna bzdura. Propagandowa hucpa. Takie grupy już są z Ukrainą i Litwą i Niemcami w Szczecinie. Nie mają żadnego znaczenia dla czyjejkolwiek obronności bo w rzeczywistości żadne z państw nie ma wystarczającej siły na realną obronę. Tylko NATO może mieć znaczenie. To kolejny krok na jego rozmiękczanie pod batutą antyamerykańskich fobii lewackich albo pofaszystowkich traum w Niemczech i we Francji.

 • Passenger(2013-03-07 12:38) Odpowiedz 00

  Moim zdaniem dovry ruch, bo obecnie mamy siły szybkiego reagowania, a nie mamy oddziałów, które mogłyby bronić Polski. Wszystkie kraje z grupy wyszechradzkiej są w podobnym położeniu geopolitycznym i powinny współpracować. Jak będzie agresja ze wschodu, to Francuzi sie wypną, bo po drodze sa jeszcze Niemcy, a Słowacja, Czechy i Węgry będa musiały wziąć udział w konflikcie, bo jesli nie to będą następne.

 • Lola(2013-03-07 13:06) Odpowiedz 00

  A z kim to miałaby wojować ta Grupa...z Iranem może...?

 • Robert(2013-03-07 13:08) Odpowiedz 00

  Ja tylko chciałbym zwrócić uwagę na osobliwe poczucie humoru osoby załączającej rysunek do artykułu:)

 • jatz(2013-03-07 13:19) Odpowiedz 00

  Jak mnie pamięć nie myli to w "39 tylko my naprawdę coś zrobiliśmy.

 • Sulfur(2013-03-07 13:51) Odpowiedz 00

  jacky_spot wygadujesz bzdury. Jest dokładnie na odwrót. NATO nie jest w stanie Polsce pomóc i nie będzie chciało wobec tego też. Widzisz tu gdzieś jakieś wojska NATOwskie? Nie. Wiesz dlaczego? Bo w latach 90-tych taka była umowa z Rosją. Cześciowo złamana, więc teraz Amerykanie i reszta po prostu unikają dawania swoich ddziałów. Zobacz jaka chryja powstała z tego, że miały tu stajconować amerykańskie intereceptory w ilości 10 czy teraz że Patrioty się pojawią raz na pół roku. Śmiechu warte. Jesteśmy SAMI. Nikt nam nie pomoże i nigdy w historii nikt nam nie pomógł. Amerykanie zdradzali nas tak samo często jak Francuzi czy Brytyjczycy. Grupa Wyszehradzka trzęsie kuprami przed tym faktem, bo się rozbroiła z myślą, że NATO im pomoże. Tymczasem amerykanie systematycznie wypinają się na ten region świata, bo mają interesy gdzie indziej, pdczas gdy Francja czy Niemcy niespecjalnie się interesują bezpieczeństwem tych krajów. Wobec tego są zdane na siebie. Gdy do Polski przyleciął George Friedman z STRATFORu, gadający w swoich analizach jaka to Polska ważna dla USA przeżył szok i przyznał się do tego-amerykańska obecność interesów w naszym kraju jest ZEROWA. Mają nas głęboko w pompie, NATO przepchnęli fuksem bo Rosja była bardzo słaba i po prostu zdobyli w regionie papierową przewagę nominalną, pozwalającą lepiej belfować. Poza tym-NIC i wiedzą, że nie ma sensu tu wchodzić i babrać się z Niemcami, Rosją, Francją i mieszac. Dlatego jak był pogrzeb Kacyzńskiego, to Obama grał se w golfika, a w rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej w 1939 roku ogłosił że nie będzie tutaj żadnej tarczy. To czytelne sygnały i tylko pajac może sądzić, że to przypadek i mu się rypsło. Gruzja-to samo. Amerykanie belfowali, popychali Gruzję i sprawdzali jak daleko Rosja ustąpi, ale nie zamierzali w razie czego jej wesprzeć na serio. Putin powiedział "sprawdzam" i się okazało że co Ameryka? NIC. ZERO. Podpuszczali tylko Tbilisi. A wystarczyłby jeden tomahawk w tunel Roki by żadnej inwazji nie było. Nie jest też prawdą , że grupa V4 nic nie zmienia-NATO też nie powstało od razu. Łatwiej jest budować sojusz, gdy jedna strona może i chce wziąść na siebie 80% odpowiedzialności i kosztów (USA). Gdy zaś wszystko trzeba budować od podstaw zajmuje to dużo czasu i wysiłku, bo nikt nie będzie chciał ponieść za kogoś ceny bezpieczeństwa, a jednocześnie stać się nadmiernie zależnym. NATO to mrzonka. Sprzedadzą nas przy pierwszej lepszej okazji. Bo nie maja itnereus w tmy by nas bronić. A kraje które dzielą z nami ten sam geopolityczny los już prędzej.

 • dsa(2013-03-07 18:16) Odpowiedz 00

  Czytałem kiedyś jakąś przepowiednie (chyba ojca PIO) i pisało w niej, że to Niemcy nas znów zaatakują- uderzą na pomorze. Abstrachując też nie wierze w jakieś obrony typu NATO. To jest tylko instrument do zaspakajania celów ekonomicznych państw wysokorozwiniętych np. USA. Polacy powinni wzorować się na Izraelu( a nie żalić się, że Żydy rządzą itp.), który pomimo tego, że jest osamotniony na kontynencie to daje radę sobie całkiem nie źle. Ma jedną z najlepszych armii na świecie.

 • Michał(2013-03-08 03:42) Odpowiedz 00

  "Polacy powinni wzorować się na Izraelu( a nie żalić się, że Żydy rządzą itp.), który pomimo tego, że jest osamotniony na kontynencie to daje radę sobie całkiem nie źle." Izrael gydby nie USA już dawno miałby ogromne kłopoty, a tak jakoś sobie razi, to USA go uzbroiło i wspierało i nadal wspiera więć Twoje zdanie mija się z prawdą.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze