W tegorocznej edycji "Human Development Report" Polska, podobnie jak w ubiegłym roku, uplasowała się na 39. pozycji wśród 187 państw ujętych w rankingu. Wskaźnik HDI (Human Development Index) dla naszego kraju wyniósł 0,821. Znaleźliśmy się tym samym wśród 47 najbardziej rozwiniętych państw świata.

Tuż przed nami w rankingu ONZ figurują takie państwa jak Barbados, który awansował w aż o 9 pozycji (HDI wynosi 0,825) i Węgry (0,831). W tyle zostawiliśmy zaś m.in. Chile, Litwę, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Portugalię.

>>> Czytaj też: Narodowy Indeks Dobrobytu (NID) - niemiecka alternatywa dla PKB

Najlepiej na świecie żyje się mieszkańcom Norwegii (HDI wynosi 0,955) – kraj ten niezmiennie od kilku lat jest liderem rankingu ONZ. Drugie miejsce zajmuje Australia z HDI na poziomie 0,938, a trzecie – Stany Zjednoczone (0,937). Do pierwszej dziesiątki załapały się także Holandia, Niemcy, Nowa Zelandia, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria i Japonia.
Na drugim końcu zestawienia, wśród krajów o najniższym poziomie rozwoju społecznego, znalazł się Mozambik, Demokratyczna Republika Konga oraz Niger. W krajach tych wskaźnik HDI nie przekracza poziomu 0,33.

Wskaźnik rozwoju społecznego HDI został opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych na początku lat 90. Klasyfikuje kraje pod względem długości życia i zdrowia ich obywateli, dostępu do wiedzy i dostatniego życia mierzonego wielkością PKB na mieszkańca. 

>>> Czytaj też: Kult wzrostu. PKB to złoty cielec współczesnej ekonomii

Wnioski płynące z tegorocznego raportu wskazują na niespotykany wzrost tempa rozwoju państw rozwijających się. Zdaniem autorów zestawienia, takie państwa jak Chiny, Indie czy Brazylia będą głównym motorem wzrostu gospodarczego i zmian społecznych na świecie. Państwa o najniższym poziomie wskaźnika HDI także dokonały istotnych postępów w rozwoju – dla przykładu HDI Nigru jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku nie przekraczał poziomu 0,2, teraz sięga 0,304.

„Wśród wszystkich państw i regionów obserwujemy znaczący wzrost w każdym z komponentów wskaźnika HDI. Szczególne postępy widoczne są w krajach z niskim i średnim poziomem HDI. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że nierówności na świecie stają się coraz mniejsze” – czytamy w raporcie.