Pakiet 5,75 proc. akcji trafił do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), jak podał bank.

"Akcje zostały zaoferowane inwestorom stabilnym i długoterminowym, którzy są zainteresowani kontynuacją procesu konsolidacji w oczekiwaniu na wzrost wartości połączonej grupy. Wśród nich jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, którego wejście w akcjonariat będzie wsparciem dla procesu konsolidacji spółki" - powiedział wiceminister skarbu Paweł Tamborski, cytowany w komunikacie resortu.

W materiale podkreślono, że Skarb Państwa zamierza pozostać długoterminowym, znaczącym akcjonariuszem spółki wspierającym jej obecną strategię.

Przed transakcją Skarb Państwa posiadał 45,13 proc. akcji spółki.

Reklama

EBOR nabył akcje Azotów Tarnów stanowiące 5,75 proc. udziału w kapitale zakładowym za łączna cenę 296,4 mln zł (72,1 mln euro).

"EBOR będzie używał swojego pakietu, aby zwracać szczególną uwagę na restrukturyzację spółki i wprowadzanie najlepszych zasad ładu korporacyjnego" - powiedziała dyrektor EBOR-u na Polskę Lucyna Stanczak, cytowana w komunikacie instytucji.

Dodatkowo EBOR zobowiązał się do niesprzedawania akcji Spółki przez najbliższe 12 m-cy oraz udzielił Skarbowi Państwa prawo pierwszeństwa nabycia akcji spółki. Większość inwestorów biorących udział w Ofercie zaoferowała Skarbowi Państwa podobne uprawnienia, podał MSP w komunikacie.

Grupa Azoty jest jedną z największych w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2008 roku. Zgoda Komisji Europejskiej na włączenie do grupy Azoty ZA Puławy wydana została 18 stycznia 2013 r.