Pierwszy od grudnia wzrost zapasów gazu ziemnego w USA

Liderem zwyżek był wczoraj amerykański gaz ziemny. Notowania tego surowca wczoraj wzrosły aż o ponad 5%, docierając do rejonu 4,40 USD za mln BTU. Jednak dobra passa kupujących na rynku gazu ziemnego w USA trwa już od dwóch miesięcy. O sile popytu świadczy fakt, że ostatnie mocne przeceny surowców ten rynek praktycznie ominęły. Jedynie w miniony poniedziałek mieliśmy do czynienia z przeceną gazu, jednak była to zaledwie krótka korekta w trendzie wzrostowym.

Bezpośrednią przyczyną wczorajszych wzrostów cen gazu były wyliczenia zawarte w raporcie amerykańskiego Departamentu Energii (DoE). W tej cotygodniowej publikacji dotyczącej zapasów gazu, DoE podał, że w minionym tygodniu poziom zapasów gazu ziemnego w USA wzrósł o 31 mld stóp sześciennych, przy oczekiwaniach na poziomie 38 mld st. sześc. Podana liczba jest także niższa od pięcioletniej średniej (39 mld st. sześc.).

W ubiegłym tygodniu zapasy gazu ziemnego w USA wzrosły po raz pierwszy od 7 grudnia ub.r. Fakt, że spadek zapasów utrzymywał się długo, był główną przyczyną wzrostu notowań tego surowca w ciągu ostatnich miesięcy. Ofensywa kupujących wynika więc z przedłużającej się zimy, która spowodowała wzmożony popyt na gaz w celach grzewczych. To zaś oddaliło wcześniejsze obawy inwestorów o zapełnienie magazynów.

Reklama

Amerykańskie elektrownie przerzucają się na gaz ziemny

W ostatnich tygodniach notowania gazu ziemnego w USA przekroczyły ważny techniczny i psychologiczny opór w rejonie 4 USD za mln BTU. To otworzyło cenom gazu drogę do dalszych wzrostów, zwłaszcza że kolejnym ważnym poziomem oporu jest dopiero rejon 4,60 USD za mln BTU.
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wysokie ceny gazu będą się utrzymywać także w pespektywie długoterminowej. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, zarówno w 2014 r., jak i w 2015 r. spodziewany jest poziom cen przekraczający 4 USD za mln BTU.

Oczekiwania związane z utrzymywaniem się wysokich cen gazu lub nawet z dalszym ich wzrostem są powiązane z prawdopodobnym zwiększeniem popytu na ten surowiec w USA. W ubiegłym roku, ze względu na niskie ceny gazu ziemnego, wiele elektrowni przerzuciło się na wykorzystanie tego surowca w produkcji prądu, zastępując nim węgiel kamienny. Na takie działanie w kolejnych miesiącach może decydować się coraz więcej elektrowni, bowiem surowe normy środowiskowe sprawiły, że używanie węgla kamiennego stało się kosztowne. Powstające nowe elektrownie w większości będą wykorzystywać gaz ziemny w produkcji energii elektrycznej.

Dzisiaj rano notowania gazu ziemnego są stabilne i poruszają się na wypracowanych wczoraj wysokich poziomach, a więc w rejonie 4,40 USD za mln BTU. Dzisiaj niewykluczone jest delikatne odreagowanie wczorajszej mocnej zwyżki, jednak w dłuższej perspektywie trend pozostaje wyraźnie wzrostowy.