Polacy emigrują do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii, ale całkiem spora grupa osób z zagranicy przenosi się do Polski.

„Teraz tutaj jest mój dom – myślę o Portugalii jako o miejscu, w które się przeprowadzę na emeryturę, żeby mieszkać nad morzem” – mówi Hugo Varzielas, 33-letni Portugalczyk, pracujący jako analityk biznesu w centrum outsourcingowym HP we Wrocławiu w rozmowie z „Financial Times”. „Patrząc na długoterminową perspektywę Polska się rozwija, a kraje Europy zachodniej nie bardzo” – dodaje Varzielas.

Aż 10 proc. ze 100 tys. pracowników sektora outsourcingu to obcokrajowcy, według Jacka Levernesa, prezesa Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. Według oficjalnych statystyk rocznie do Polski przenosi się ok. 7 tys. obywateli UE, ale te dane nie są zbyt wiarygodne, ponieważ imigranci nie muszą się rejestrować w żadnym urzędzie, mówi gazecie Krystyna Iglicka, demograf z warszawskiego think-tanka Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Wprawdzie Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok do 1,2 proc. z 1,7 proc. oczekiwanych w styczniu, jednak jest to i tak lepsza perspektywa gospodarcza niż w wielu innych krajach. W Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech, Grecji, Holandii, Chorwacji, Słowenii i na Węgrzech wzrost gospodarczy spadnie poniżej zera, a prognoza wzrostu dla strefy euro to marne 0,2 proc. W tym kontekście Polska staje się atrakcyjna.

Reklama

>>> Czytaj więcej: Polska gospodarka słabnie. MFW tnie prognozy wzrostu PKB

Mogłoby się wydawać, że w Polsce brakuje pracy nawet dla Polaków, skoro stopa bezrobocia przekroczyła 14 proc. Jednak niektóre branże, szczególnie outsourcing i szkoły językowe mają duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych obcokrajowców i mogą oni liczyć na niezłe zarobki.

Według gazety pracownicy branży outsourcingowej zarabiają od 6 tys. zł do 9 tys. zł miesięcznie. "Zarabiają mniej niż mogliby dostać u siebie, ale tylko gdyby udało im się w ogóle znaleźć pracę" - tłumaczy Wiesław Błysz, wicedyrektor ds. marketingu w REC Global, firmie informatycznej, szukającej programistów do swojego biura we Wrocławiu. Obserwuje rosnącą liczbę CV np. z Hiszpanii.

>>> Czytaj również: Bezrobocie w UE: co trzeci bierny bezrobotny Europejczyk to Włoch