Wynika to z "Opisu dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 10 kwietnia 2013 r." (tzw. "minutes"), opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"Większość członków Rady uważała, że w najbliższych kwartałach inflacja CPI pozostanie poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP, a inflacja bazowa będzie niska i stabilna. Część członków Rady wskazywała jednak na czynniki oddziałujące w kierunku wyższej niż prognozowano inflacji w przyszłości" - czytamy w "minutes".

Wskazywano, że ze względu na niskie dochody podatkowe, prawdopodobieństwo utrzymania podwyższonej stawki VAT w 2014 r. jest znaczne, co jest czynnikiem podwyższającym prognozowaną w marcowej projekcji NBP ścieżkę wskaźnika CPI w 2014 r.

"Inni członkowie Rady argumentowali jednak, że wyższa niż przewidywano stawka podatku pośredniego będzie oddziaływać w kierunku ograniczenia siły nabywczej dochodów do dyspozycji, a przez to ograniczenia presji popytowej" - dodaje bank centralny.

Reklama

Część członków RPP wskazywała również na krótkookresowe ryzyka dla wzrostu cen związane z przedłużającą się zimą, która może przyczyniać się wzrostu cen żywności oraz usług komunalnych.

"Niektórzy członkowie podkreślali także, że bieżąca i prognozowana inflacja bazowa kształtuje się na poziomie, który w przeszłości umożliwiał kształtowanie się inflacji CPI w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego" - podał też NBP.

W marcu inflacja CPI wyniosła 1,0 proc. r/r wobec 1,3 proc. miesiąc wcześniej, osiągając poziom najniższy od czerwca 2006 r. Analitycy bankowi spodziewają się obecnie kilku miesięcy inflacji poniżej 1,0 proc. r/r. Według wielu z nich, w kwietniu wskaźnik ten może wynieść 0,7 proc. r/r.