Produkcja sprzedana przemysłu w kwietniu zwiększyła się w poprzednim miesiącu o 2,7 proc. rok do roku, a wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 spośród 34 działów przemysłu. Natomiast produkcja przedsiębiorstw budowlanych zmniejszyła się o 23,1 proc. w ujęciu rocznym (oczekiwano spadku średnio o 16,2 proc.).

W kwietniu po raz pierwszy od stycznia dynamika produkcji przemysłowej zanotowała wartość dodatnią w ujęciu rok do roku. Jednak Bartosz Sawicki z TMS Brokers nie widzi powodów do optymizmu.

"Biorąc pod uwagę korzystny układ dni roboczych oraz sprzyjające efekty bazy statystycznej, skalę odbicia w naszym przemyśle należy uznać za rozczarowującą. Spodziewaliśmy się 3,7 proc. rok do roku, mediana oczekiwań wyniosła natomiast 3,0 proc." - mówi Sawicki.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu (w ujęciu r/r) wystąpił wystąpił w 9 działach, w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 21,3 proc., maszyn i urządzeń – o 9,7 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 9,4 proc. oraz napojów – o 3,0 proc., podał też GUS.

Reklama

Bartosz Sawicki wskazuje, że dynamika cen produkcji (PPI) spadła do -2 proc. za sprawą spadków cen surowców, nieco silniejszego złotego niż w analogicznym okresie 2012 r. oraz wysokiej bazy i są to kolejne niepokojące sygnały ze sfery realnej, po niskiej dynamice PKB w I kwartale oraz danych dotyczących zatrudnienia.

"To skłania nas do przekonania, że w RPP jeszcze przed wakacyjną przerwą przewagę zyska pogląd, iż słaba koniunktura i brak wyraźnego odbicia uzasadnia kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 pb." - mówi analityk TMS Brokers.

"W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 18,3 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 13,9 proc., mebli – o 12,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 11,6 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 11,6 proc. oraz urządzeń elektrycznych – o 10,9 proc." - czytamy w komunikacie.

"W stosunku do kwietnia ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 32,4 proc., w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 19,1 proc., a w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 15,5 proc." - czytamy dalej w materiale.

Złoty po publikacji danych przez GUS skokowo stracił na wartości, kurs EUR/PLN naruszał 4,19. "Uważam, że kilkugroszowy przedział wahań poniżej 4,20 zostanie w kolejnych dniach utrzymany" - prognozuje Sawicki.

>>> Czytaj także: Pomimo wzrostu produkcji gospodarka pozostaje w stagnacji według analityków

Produkcja przedsiębiorstw przemysłowych

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w kwietniu br. o 2,7 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,3 proc.

Jedenastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu na 1,5-5,9 proc. przy średniej w wysokości 3,16 proc. wzrostu (wobec spadku o 2,9 proc. r/r w marcu br.).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,8 proc. wyższym w porównaniu z marcem br."- głosi komunikat.

W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja przemysłowa spadła o 0,9 proc. r/r.

GUS podał wcześniej, że w całym 2012 r. produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się o 1,0 proc.

Produkcja firm budowlanych

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych zmniejszyła się w kwietniu br. o 23,1 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 8,0 proc.

Jedenastu analityków ankietowanych przez ISBnews szacowało, że produkcja budowlana w ostatnim miesiącu odnotowała spadek o ok. 16,18 proc. (prognozy od -11,9 proc. do -19,8 proc.) wobec spadku o 18,5 proc. r/r w marcu.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 23,5 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 5,2 proc. w porównaniu z marcem br." - głosi komunikat.

W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się o 17,9 proc. r/r.

GUS podał wcześniej, że w całym 2012 r. produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych zmniejszyła się o 1,0 proc.