Dziennik Gazeta Prawna

  • Migracje ludności w Polsce: z miasta na wieś

Do 2035 r. 2 mln osób przeniesie się z miast na prowincję. Życie w mieście jest coraz mniej atrakcyjne, a coraz więcej do zaoferowania ma wieś – taki wniosek można wyciągnąć z najnowszych statystyk GUS dotyczących liczby mieszkańców Polski. >>> Czytaj więcej

  • Branża budowlana: Ukrócić kradzieże – to klucz do rentowności
Reklama

Do pilnowania dobrze wziąć tego, kto był blisko złodziei. Będzie skuteczny. – Upilnowanie kilkudziesięciu kilometrów inwestycji jest niemożliwe. Trzeba by przy każdym robotniku postawić ochroniarza, przy którym stałby jeszcze jeden ochroniarz pilnujący tego pierwszego. >>> Czytaj więcej

  • GITD skupia się na szybkim egzekwowaniu mandatów, a nie na bezpieczeństwie

Główny Inspektorat Transportu Drogowego sugeruje kierowcom, którym fotoradar zrobił zdjęcie: jeżeli nie przyznacie się do winy i nie wskażecie, kto prowadził pojazd, dostaniecie… niższy mandat i żadnych punktów karnych. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

  • Co o nas wiedzą cyberszpiedzy?

PRISM nie jest jedynym narzędziem pozwalającym zbierać dane o użytkownikach sieci komputerowej. Największe firmy, które według informacji „Guardiana” i „Washington Post” udostępniły dane swoich użytkowników amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) nie przyznają się do współpracy ze szpiegami. Pojawiają się jednak nowe szczegóły dotyczące działania systemu PRISM, dającego wgląd we wszystko, co robią osoby korzystające z najpopularniejszych usług sieciowych. NSA nie kopiuje wszystkich danych, nie miałoby to sensu. Ale jeżeli jest zainteresowana konkretną osobą, program PRISM przeszukuje bazy danych firm i wyłuskuje wszystkie informacje.
Odkąd 29-letni Edward Snowden ujawnił informację o tym, że rząd USA inwigiluje swoich obywateli na jaw wychodzi coraz więcej faktów na temat tego procederu. W ubiegłym tygodniu były pracownik CIA oraz firm informatycznych doniósł mediom że służby specjalne kontrolują miliony e-maili, czatów, rozmów na Skypie czy innych prywatnych treści elektronicznych. Do NSA miały przekazywać je m.in. Microsoft, Yahoo!, Apple, Google, Facebook i YouTube.

  • Granty unijne wzięte na pniu

Firmy chcą na inwestycje cztery razy więcej niż ma PARP. Wnioskują o 3,5 mld zł, a do podziału jest 850 mln zł. Chodzi o reaktywowane po trzech latach dotacje z programu „Innowacyjna gospodarka” na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Ich pierwotna pula (ponad 6 mld zł) rozeszła się w zaledwie trzech konkursach (ostatni odbył się w 2009 roku). Były to najpopularniejsze granty unijne rozdane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

  • Fatih Birol: Polsce potrzeba atomu i łupków

Tak twierdzi dr Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej, z którym rozmawiała „Rz”. Według niego świat musi inwestować już teraz, żeby nie wydać jeszcze więcej w przyszłości. „Dla Polski mamy cztery rekomendacje. Po pierwsze, doprowadzić do zwiększenia efektywności wykorzystania energii, jak chociażby narzucając rygorystyczne parametry dla artykułów gospodarstwa domowego. Po drugie, trzeba wreszcie zdecydować się na zamknięcie niewydajnych, przestarzałych kopalni węgla. Ale powtarzam: tylko tych, które są naprawdę nieefektywne. Po trzecie Polska powinna zdecydować się na budowę elektrowni nuklearnych w bliskiej przyszłości, co znacząco zmniejszyłoby emisję. I po czwarte – jeśli w międzyczasie okaże się, że można wydobywać gaz łupkowy na skalę przemysłową, to znacząco zmniejszy wykorzystanie węgla, czyli doszłoby do powtórki tego, co mamy dzisiaj w USA. To nasze rekomendacje dla polskiego rządu" - mówi ekonomista.

Gazeta Wyborcza

  • Resort skarbu umacnia kontrolę nad spółkami

Po skandalu wokół memorandum z Gazpromem minister skarbu Włodzimierz Karpiński postanowił zwiększyć nadzór nad PGNiG i PGE – pisze Gazeta Wyborcza. Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by zarząd PGNiG przedstawiał do zaopiniowania swojaj radzie nadzorczej zobowiązania uzgadniane z zagranicznymi firmami w sprawach dotyczących infrastruktury gazowej i poszukiwań złóż. Zarząd PGNiG będzie ponadto musiał informować ministra o zobowiązaniach swoich spółek i składać roczne raporty z realizacji strategicznych inwestycji – czytamy w gazecie. Z kolei w przypadku PGE wzmocniona kontrola ma przejawiać się w obowiązku uzyskania zgody rady nadzorczej na inwestycje przekraczające 50 mln euro w elektrownie lub eksploatację złóż oraz 5 mln w sieć dystrybucji. Zarząd firmy ma również zatwierdzać instrukcje dla przedstawicieli koncernu w głosowaniach o takich inwestycjach w spółkach zależnych koncernu.

  • LOT szuka oszczędności, czy ucierpią pasażerowie?

Trwają ostatnie poprawki i konsultacje przed wysłaniem programu restrukturyzacji LOT-u do Komisji Europejskiej. Z poważnymi zmianami muszą liczyć się nie tylko pracownicy spółki, ale także pasażerowie – pisze Gazeta Wyborcza. LOT wprowadził już nowy program „first minute” oferując ceny na mniej uczęszczanych trasach po atrakcyjnych cenach, zamierza również podwyższyć ceny biletów na bardziej obleganych trasach. Pasażerowie linii lotniczych będą być może musieli przyzwyczaić się do płatności znanych z ofert przewoźników niskokosztowych – takich jak opłata za kupno biletu kartą kredytową, płatne posiłki.

Puls Biznesu

  • Polska bije sąsiadów think tankami

Polska stała się zagłębiem niezależnych instytutów ekonomicznych. Od początku transformacji gospodarczej w naszym kraju powstało już kilkanaście think tanków, z czego co najmniej sześć prężnie działa i ma wpływ na debatę publiczną. Jesteśmy liderem nie tylko w naszym regionie. Mamy sześć razy więcej „instytutów myśli” niż Włochy i gonimy Niemców – tutaj działa ich zaledwie osiem – pisze Puls Biznesu. Gazeta podkreśla jednak, że polski rząd nie chce słuchać rad think tanków i bardzo często krytykuje zewnętrznych ekonomistów.

  • Polskie gry ruszają na podbój Los Angeles

W Los Angeles ruszają dziś najważniejsze globalne targi gier komputerowych E3. Polskie firmy jeszcze nigdy tak intensywnie nie promowały się na tej imprezie. Wrocławski Techland będzie reklamował dwa nowe tytuły: Hellraid oraz Dying Light. Z kolei CD Projekt chce na wielką skalę promować Wiedźmina 3. Mniejsze firmy wystawią się razem w ramach pierwszego w historii polskiego stoiska na E3 – pisze Puls Biznesu.

  • Koncerny testują smak e-papierosów

Elektroniczne papierosy cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Jak wynika z raportu amerykańskiego Citi Bank, e-papierosy są jedną z 10 najbardziej perspektywicznych branż, a ich sprzedaż będzie rosła średnio o 50 proc. rocznie do 3,25 mld dol. za dwa lata. Na rynku swoje przyczółki budują już światowi tytoniowi giganci. Od lipca własne e-papierosy zacznie produkować Reynolds, wicelider na amerykańskim rynku.

  • Drukarka 3D prosto z Polski

ZortaxM200 – tak nazywa się pierwsza polska drukarka 3D stworzona przez firmę z Olsztyna. Nowy produkt spółki Gadgets3D może mocno namieszać na rynku. Drukarka została już opisana przez popularny w branży portal technologiczny TechCrunch. Dzięki Polakom, to zarezerwowane dla specjalistów urządzenie może wkrótce stać się dostępne dla każdgo. ZortaxM200 będzie wykonana z aluminium, a jaj koszt wyniesie 1899 dol. Gadgets3D poprzez crowdfunding za pośrednictwem serwisu Kickstarter chce pozyskać pieniądze na rozpoczęcie produkcji. Jak pisze Puls Biznesu, plan zakładał pozyskanie 100 tys. dol. W tej chwili spółka ma już ponad 125 tys. dol.

  • Celnicy nie radzą sobie z bandytami

Z wewnętrznych materiałów Służby Celnej wynika, że nadzór nad rynkiem hazardowym nie jest właściwy. Tym samym - czytamy w Pulsie Biznesu - dokumenty przeczą lansowanej przez Ministerstwo Finansów tezie, że w tej sprawie wszystko jest w porządku. Gazeta wyjaśnia, że nadzór nad rynkiem gier i zakładów sprawuje resort finansów i podległa mu Służba Celna. Z materiałów dotyczących kontroli izb celnych, do których dotarł "Puls Biznesu", wynika, że nadzór nad rynkiem hazardowym nie wychodzi najlepiej. >>> Czytaj więcej.