Dziennik Gazeta Prawna

  • Surowce w Polsce: geologowie zainteresowani nie tylko gazem łupkowym

Polska znalazła się w centrum zainteresowania geologów. Inwestorów przyciągają złoża soli, cynku, ołowiu i uranu. W resorcie środowiska czeka na rozpatrzenie kilkadziesiąt wniosków o przyznanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin. Czytaj więcej >>>

  • Chomikuj nie podoba się wydawcom
Reklama

Wydawcy oskarżają Chomikuj.pl o piractwo. Kontroluje go Interia, a T-Mobile na nim zarabia. Czytaj więcej >>>

  • Raje podatkowe: Polskie nazwiska w spółkach na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych

Na liście osób posiadających udziały w spółkach na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, jednym z najsłynniejszych rajów podatkowych, są także polskie nazwiska. Czytaj więcej >>>

  • Emerytury w Polsce: Coraz mniej nędzarzy wśród emerytów

Rodziny z trójką dzieci żyją biedniej niż nasi emeryci. Liczba seniorów, których świadczenia nie przekraczają 1000 zł brutto zmniejszyła się o 27 proc. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Polfa Warszawa przenosi się ze stolicy do Tarnobrzegu

Grupa Polpharma zainwestuje co najmniej 100 mln zł w tarnobrzeskiej strefie ekonomicznej. Za kilak lat Pofę Warszawa ze stolicą będzie łączyć jedynie nazwa. Jak dowiedział się „PB” firma szykuje się do przeprowadzki – zakład produkcyjny, który dzisiaj stoi na warszawskiej Woli, zostanie przeniesiony do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a dokładnie do Duchnic, gdzie grupa Polpharma ma już jedną fabrykę. Warszawska Polfa wchodzi w skład grupy od roku.

  • Szukając zysków w energetyce

Fundusz znanych producentów mięsa zatrudnił byłego prezesa Energii dla Firm, niezależnego dostawcy energii. Maciej Duda, były szef Polskiego Koncernu Mięsnego, a dziś inwestor, od pewnego czasu przyglądał się branży energetycznej pod kątem inwestycyjnym. Dwa miesiące temu razem z Pawłem Owczarskim, który od miesiąca nie pracował już w Energii dla Firm, zawiązał spółkę Polski Prąd. Teraz czekają na koncesję na obrót energią i szukają klientów. Przygotowują się do pełnej liberalizacji rynku energii. Spółka choć jest start-upem już dzisiaj zatrudnia 30 osób – donosi „PB”.

  • Kryzys na rynku jaj: producenci biją na alarm

Polacy jedzą mniej jaj, nie pomaga również eksport, który spadł o 60 procent - pisze "Puls Biznesu". Ostatni głośny alarm na rynku jaj wszczynali konsumenci, gdy rok temu jaja drożały o kilkadziesiąt procent. Teraz niepokoją się producenci, bo - jak twierdzą - zaczęli dopłacać do jaj. Czytaj więcej >>>

  • Rusza budowlany Facebook

Moda na tworzenie portali społecznościowych nie ominęła budownictwa. Jeżeli można dzielić się doświadczeniami i opiniami z podróży, koncertu czy restauracji, to dlaczego nie z budowy domu. Firma Weinerberger, producent ceramicznych materiałów budowlanych, stworzyła serwis społecznościowy dla osób budujących domy – Budogram. Serwis połączony jest z aplikacją na telefony komórkowe.

  • Potencjał wart zachodu

W 2014 r. ma ruszyć długo oczekiwana przebudowa Dworca Zachodniego w Warszawie – PKP zrealizuje ją wspólnie z HB Reavis. Docelowo inwestycja ma składać się z podziemnego dworca i dwóch biurowców. W ubiegłym roku kolejarze ogłosi też, że szukają partnera do przebudowy i zagospodarowania terenów wokół kolejnego stołecznego dworca – Warszawa Gdańska. Wykonawca będzie mógł zdecydować o przebudowie dworca lub jego wyburzeniu postawieniu nowego obiektu. Szczegóły projektu są do ustalenia, a PKP ma do dyspozycji aż 4,7 ha. Potencjał jaki tkwi w infrastrukturze przydworcowej jest niedoceniany. W Europie niemal każdy większy dworzec czy stacja metra połączone są z mniejszym lub większym centrum handlowym. U nas dopiero pojawiają się pierwsze przykłady takich inwestycji (Katowice, Poznań).

Rzeczpospolita

  • Co dalej z polskim atomem?

Oddala się wybór partnerów do budowy. Istnieje ryzyko, że spółka odpowiedzialna za budowę polskiej elektrowni jądrowej może nie ogłosić w tym roku postępowania na wybór wykonawcy – czytamy w Rzeczpospolitej. Choć wcześniej przedstawiciele spółki PGE EJ zapowiadali, że uruchomienie postępowania miałoby nastąpić w II kw. 2013 roku, to obecnie nie słychać nic o konkretnych terminach. Trudno byłoby o rozpisanie gigantycznego postępowania przez podmiot zależny PGE, podczas gdy grupa nie zakończyła prac nad aktualizacją strategii. Rada nadzorcza spólki nie zatwierdziła dotychczas przedłożonych przez zarząd propozycji – pisze Rz.

  • Orban podwaja podatek od transakcji

Mihaly Varga, węgierski minister gospodarki, ogłosił podwyzkę podatku od transakcji finansowych. Danina ta ma wzrosnąć z 0,3 proc. do 0,6 proc. w przypadku wypłat gotówki z kont bankowych oraz z 0,2 proc. do 0,3 proc. w przypadku transferów pieniędzy między kontami bankowymi – czytamy w Rz. Od początku lipca zostanie wprowadzony również tzw. nowy podatek telekomunikacyjny. Ponadto rząd podwyższy podatek górniczy z 6 do 12 proc. Środki te mają pomóc krajowi uniknąć ponownego nałożenia na niego procedury nadmiernego deficytu.

  • Polacy coraz bardziej lubią kabriolety

Rodzimy rynek kabrioletów, do tej pory bardzo niszowy, może wzrosnąć dzięki fabryce w Gliwicach. Przyspiesza sprzedaż dużych SUV-ów – pisze Rz. –Zapotrzebowanie na tego typu samochody jest, bo coraz więcej widać ich na drogach. Choć większość z nich to auta używane, bo kabriolety są drogie – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Samar. Jego zdaniem ten segment motoryzacyjnego rynku, mimo kryzysu, będzie się w Polsce rozwijał.

Gazeta Wyborcza

  • Motoryzacyjny wzlot Węgier 

Koncerny motoryzacyjne pchają się na Węgry, niezrażone unijną krytyką tamtejszych władz. Właśnie na Węgrzech niemiecki koncern Audi otworzył pierwszą fabrykę aut poza Niemcami, zbudowaną kosztem 900 mln euro. Będzie w niej pracować 2,1 tys. ludzi, a jeszcze więcej u kooperantów. „W uproszczeniu – węgierska polityka polega na tym, by ograniczyć zyski firm, a zastawić więcej w kieszeniach prostych ludzi” – pisze „GW”. W tym roku rząd Węgier obniżył o 10 proc. ceny gazu, prądu i ogrzewania, a wcześniej nałożył tzw. "kryzysowe podatki" na telekomunikację, banki i supermarkety. Ale są branże, które Budapeszt pielęgnuje.