Dziennik Gazeta Prawna

  • Niezupełnie legalne autostrady

Specjaliści zwracają uwagę na zaniedbanie nadzoru budowlanego, który zwlekał z kontrolą legalności trasy. Czytaj więcej >>>

  • Kotecki: Najpierw zajmiemy się OFE, potem będzie czas na górników
Reklama

OFE negatywnie wpływają na finanse publiczne, a ich wpływ na wzrost gospodarczy jest dyskusyjny – mówi DGP Ludwik Kotecki, główny ekonomista w resorcie finansów. Czytaj więcej >>>

  • Polskie TIR-y przegrają z chińskimi

Polscy przewoźnicy stracą, bo nie będziemy już krajem tranzytowym między Azją a Europą. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

  • Finansowe szachy w Disneylandzie

Royal Imtech, firma budowlana odpowiedzialna za planowany park rozrywki Adventure World Warsaw pod Grodziskiem, jest zaplątana w afery związane z pompowaniem wyników i finansowaniem podwarszawskiej inwestycji. Jak pisze gazeta, odpisy grupy giełdowej sięgają 370 mln euro.

  • Wielki brat patrzy na finanse Polaków

Projekt Ministerstwa Finansów zakłada, że banki, fundusze ubezpieczeniowe i inne instytucje finansowe będą musiały przekazywać organom skarbowym wszystkie informacje o rachunkach klientów, dokonywanych wpłatach i wypłatach, a także kredytach i pożyczkach. Zdaniem resortu, zwiększenie uprawnień jest konieczne do ścigania podatkowych oszustów. Eksperci obawiają się jednak, że zmiany spowodują de facto koniec tajemnicy bankowej. Czytaj więcej >>>

  • Minimalna pensja dzieli

Według sondaży, większość pracodawców jest za podniesieniem płacy minimalnej. Problem leży w tym, że tylko małej części respondentów ta kwestia dotyczy – w swoich firmach albo nie zatrudniają nikogo na pensję minimalną, albo otrzymuje ją garstka pracowników. Z kolei a mało dochodowych firmach, które zmuszone są wypłacać minimalne wynagrodzenie, podniesienie tej stawki może oznaczać zwolnienia lub przejście w szarą strefę.

Rzeczpospolita

  • Koniec kredytów na 100 procent

Ten rok będzie ostatnim, w którym kupimy lokal za pieniądze z banku bez wkładu własnego – pisze Rz”. Najnowsza rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, przyjęta wczoraj, zakłada, że kto nie ma oszczędności już nie pożyczy pieniędzy na mieszkanie. Efekt? Oczekiwane żniwa na koniec roku w bankach oraz na rynku nieruchomości, jeśli młodzi nie będą czekać na zapowiadane od 2014 r. rządowe dopłaty do kredytów. Według nowej rekomendacji S, dotyczącej udzielania kredytów hipotecznych, jeśli ktoś zaciągnie kredyt w 2014 r., wartość wskaźnika LtV (relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości) nie powinna przekraczać 95 proc. W kolejnych latach maksymalna dopuszczalna wartość wskaźnika LtV będzie się zmniejszać. Utrudni to zaciągnięcie kredytu młodym, którzy jeszcze nie zdążyli zaoszczędzić – uważają eksperci.

  • Jazda z kierownicą po prawej stronie

Sprowadzaliśmy auta z Niemiec, teraz będziemy je kupować na Wyspach. Angielskie samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można rejestrować w Polsce. Dotąd było to niemożliwe. Posiadacze takich aut mogli co prawda jeździć po naszych drogach, ale dopóki nie przełożył kierownicy na lewą stronę - bez polskich dowodów rejestracyjnych. Przygotowany w Ministerstwie Transportu projekt założeń zmian w kodeksie drogowym trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on, ze po niewielkich przeróbkach „popularnego anglika” będzie można zarejestrować. A zainteresowanie takimi autami jest spore, głównie wśród Polaków wracających do kraju i przywożących ze sobą auta z Anglii czy Irlandii – twierdzą eksperci. Trzeba dodać, ze ceny brytyjskich aut nawet z kosztami przeróbek są dla Polaków atrakcyjne. Na Wyspach można je kupić nawet do 30 proc. taniej niż u nas. Czytaj też >>>

  • Polska powie światu jak zneutralizować bombę chemiczną 

W Polsce będą się kształcili eksperci od spraw bezpieczeństwa chemicznego z całego świata – pracownicy firm z branży, ale i ludzie ze służb. Szkolenia będą się odbywać w działającym od kilku miesięcy w Tarnowie Międzynarodowym Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego. Będą kursy m.in. dla specjalistów od zwalczania terroryzmu. - Polska wyrasta na lidera koordynującego światowe programy bezpieczeństwa chemicznego. Już teraz nasz kraj przewodniczy zespołowi bezpieczeństwa chemicznego utworzonego przez Grupę G8 – powiedział łikasz Różycki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Gazeta Wyborcza

  • Tusk odkłada atom na później

Jeszcze kilka miesięcy temu premier Donald Tusk zapewniał, ze dla atomu nie ma sensownej alternatywy. Teraz zapowiedział, że „miejsce dla energetyki jądrowej znajdzie się, ale w nieco odleglejszej przyszłości, niż zakładaliśmy” – pisze Gazeta Wyborcza. Zatem maleją szanse, że pierwsza elektrownia jądrowa powstanie w pierwotnym planowanym terminie – czyli w 2024 roku.

  • Polsko-niemiecka wojna o drewno

Nie możemy się rozwijać, bo nasze drewno wykupują Niemcy – żalą się szefowie polskich tartaków. Polska jest potęgą w przetwórstwie drewna, a w tej branży pracuje ponad 350 tys. osób. Jesteśmy czwartym na świecie eksporterem mebli – czytamy w Gazecie Wyborczej. Zrzeszająca 113 firm Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego podnosi alarm, że zagrożone są miejsca pracy. Powód? Niemcy, którzy masowo wykupują nasze drewno. Po ograniczeniu wyrębu własnych drzew Niemcy zaczęli sprowadzać surowiec z Polski. Od 2007 do 2012 roku eksport naszego drewna do Niemiec wzrósł o 2100 proc. Kupując drewno przy naszej zachodniej granicy momentalnie wyśrubowali cenę surowca w tym regionie Polski. Więcej – w Gazecie Wyborczej.

  • Gazprom bez szans na monopol

Gazprom nie ma szans na monopol w proponowanym Polsce gazociągu z Białorusi przez nasz kraj na Słowację – zapowiada Komisja Europejska. Chodzi o nitkę, której dotyczyło słynne memorandum podpisane przez Gazprom i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz. Polscy eksperci przypuszczali, że Gazprom przedstawia rurę na Słowację jako kontynuację gazociągu jamalskiego, aby zapewnić sobie monopol na korzystanie z tej rury. Ale Bruksela to wyklucza – czytamy w Gazecie Wyborczej. „Nowego Gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację i Węgry nie uznano by za przedłużenie gazociągu Jamał” – powiedział komisarz UE ds. energii G. Oettinger.