PKB per capita

Według wstępnych szacunków Eurostatu na 2012 rok, PKB na głowę, mierzony w standardzie siły nabywczej (Purchasing Power Standard), w poszczególnych krajach członkowskich UE wahał się od 47 do 271 proc. średniej unijnej.

Najwyższy poziom PKB na głowę w 2012 roku odnotowały Luksemburg, gdzie omawiany wskaźnik wyniósł aż 271 proc. średniej UE. W ścisłej czołówce, choć już znacznie poniżej poziomu wyznaczonego przez Luksemburg, znalazły się Austria (131 proc.), Irlandia (129 proc.), Holandia (128 proc.) oraz Szwecja (128 proc.).

Polska z wynikiem 66 proc. średniej UE znalazła się na 4. miejscu od końca (ex aequo z Węgrami). W ubiegłym roku PKB na głowę wyniósł w Polsce 65 proc. średniej UE.

Reklama

Polecamy: Eurostat: PKB per capita Polski wzrosło w 2011 r. względem średniej UE

Najniższy wskaźnik PKB na głowę zanotowały Bułgaria (47 proc.), Rumunia (49 proc.), Łotwa (62 proc.). Nasi południowi sąsiedzi, czyli Republika Czeska i Słowacja, osiągnęły odpowiednio 79 i 75 proc. średniej unijnej.

Konsumpcja indywidualna

Choć wskaźnika PKB jako miary dobrobytu używa się najczęściej, to istnieją też alternatywne do niego miary. Należy do nich konsumpcja indywidualna na głowę (Actual Individual Consumption per capita), która, jak się sądzi, lepiej oddaje sytuację gospodarstw domowych.

Unijnym liderem pod tym względem, podobnie jak w przypadku PKB per capita, jest Luksemburg z poziomem 141 proc. średniej unijnej. Wysokie wskaźniki konsumpcji odnotowano także w Niemczech (121 proc.), Wielkiej Brytanii (120 proc.), Austrii (119 proc.) oraz Szwecji (118 proc.).

Konsumpcja indywidualna w Polsce w 2012 roku wyniosła 71 proc. średniej UE (co daje nam szóste miejsce od końca), zaś najniższy wskaźnik odnotowano w Rumunii (48 proc.) oraz w Bułgarii (49 proc.).

>>> Czytaj również: Demografia - największa bariera rozwoju polskiej gospodarki

ikona lupy />
Rzeczywista indywidualna konsumpcja per capita w krajach Europy w PPS w 2012 r. / Forsal.pl