Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Cybernóż w Polsce bez refundacji z NFZ

15 lipca 2013, 18:17
 • 0
 • Drukuj

Nieinwazyjne usuwanie guzów nowotworowych - takie możliwości daje nowoczesna radiochirurgia onkologiczna Cyberknife czyli cybernóż. Niestety, NFZ nie refunduje operacji wykonanych w tej technologii.Operacja

Operacja

źródło: ShutterStock

W Polsce dwa ośrodki w Gliwicach i Wieliszewie koło Warszawy mają aparaty umożliwiające takie leczenie. Pacjenci jednak mają ograniczony dostęp do tej terapii, ponieważ jest ona nierefundowana.

Neurochirurg profesor Waldemar Koszewski powiedział, że technologia cybernoża pozwala na walkę z guzem poprzez napromieniowanie, bez niszczenia zdrowych tkanek. Ma zastosowanie między innymi w przypadku nowotworów trudno dostępnych, na przykład mózgu czy rdzenia kręgowego.

Kliniki, które posiadają cybernóż, zabiegają o refundację tego nowoczesnego leczenia. Rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk powiedział IAR, że resort czeka na opinię w tej sprawie Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono 900 zabiegów z wykorzystaniem cybernetycznego noża. Około 4 tysięcy pacjentów potrzebuje takiego leczenia. Koszt leczenia to 25-30 tysięcy złotych.Źródło:IAR
 • 0
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  Forsal.pl | Najnowsze artykuły

  Tylko na Forsal.pl

  Infografiki, wykresy, mapy

  Najnowsze galerie »

  wszystkie »

  Finansopedia forsal.pl

  popularnenajnowsze