statystyki

Cybernóż w Polsce bez refundacji z NFZ

15 lipca 2013, 18:17 | Aktualizacja: 15.07.2013, 18:27
Źródło:IAR

Nieinwazyjne usuwanie guzów nowotworowych - takie możliwości daje nowoczesna radiochirurgia onkologiczna Cyberknife czyli cybernóż. Niestety, NFZ nie refunduje operacji wykonanych w tej technologii.

Reklama

Reklama

Operacja

Operacja

źródło: ShutterStock

W Polsce dwa ośrodki w Gliwicach i Wieliszewie koło Warszawy mają aparaty umożliwiające takie leczenie. Pacjenci jednak mają ograniczony dostęp do tej terapii, ponieważ jest ona nierefundowana.

Neurochirurg profesor Waldemar Koszewski powiedział, że technologia cybernoża pozwala na walkę z guzem poprzez napromieniowanie, bez niszczenia zdrowych tkanek. Ma zastosowanie między innymi w przypadku nowotworów trudno dostępnych, na przykład mózgu czy rdzenia kręgowego.

Kliniki, które posiadają cybernóż, zabiegają o refundację tego nowoczesnego leczenia. Rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk powiedział IAR, że resort czeka na opinię w tej sprawie Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono 900 zabiegów z wykorzystaniem cybernetycznego noża. Około 4 tysięcy pacjentów potrzebuje takiego leczenia. Koszt leczenia to 25-30 tysięcy złotych.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze