Ustanowiony w listopadzie 2010 r. program był odpowiedzią resortu nauki na zarzuty niedofinansowania tej dziedziny. Po drodze jednak nie obyło się bez wpadek, także w III, najnowszej edycji.
Ostatni problem sprawił system elektronicznego składania wniosków OSF-NPRH, który na tydzień przez zamknięciem formularzy zaczął pokazywać błąd. W rubryce z kosztorysem pojawił się wtedy dodatkowy rok 2019; jeżeli nie było tam nic wpisane, system odrzucał wniosek. Najbardziej przerażeni byli ci, którzy zdążyli już wnioski wydrukować (składa się dwie wersje: papierową i elektroniczną) i złożyć w resorcie. Niezgodność jednej z drugą jest podstawowym kryterium odrzucenia wniosku z przyczyn formalnych.
Resort nauki tłumaczy, że zmianę wprowadzono na wniosek planujących rozpoczęcie prac badawczych dopiero w 2014 r. – Usterkę tę skorygowano natychmiast po otrzymaniu wiadomości o problemach – mówi rzecznik resortu Kamil Melcer i dodaje, że różnice między wnioskiem papierowym a elektronicznym nie będą miały wpływu na ich rozpatrywanie.
Reklama
NPRH trapią jednak nie tylko drobne usterki. W przypadku takiego programu bardzo ważna jest znajomość z wyprzedzeniem konkursowego kalendarza, aby można było planować badania. Tak jak w Narodowym Centrum Nauki, gdzie harmonogram znany jest z rocznym wyprzedzeniem. W przypadku NPRH odbywa się to niemalże z dnia na dzień. Rozpoczęcie naboru wniosków do najnowszej edycji ogłoszono 22 maja z zaledwie miesięcznym wyprzedzeniem. Programowi stawia się również zarzut nieprzejrzystości. Naukowcy nie mają bowiem wglądu w recenzje swoich wniosków, na podstawie których wydawana jest decyzja o przyznaniu (bądź nie) grantu. W NCN wnioskodawcy mają wgląd w efekty całego procesu oceniania swoich wniosków – opinii dwóch ekspertów wewnętrznych, dwóch ekspertów zewnętrznych oraz podsumowania dwóch dyskusji panelowych, na których ostatecznie zapada decyzja o przyznaniu grantu.
  • 202,4 mln zł wartość projektów sfinansowanych w I i II edycji programu
  • 458 liczba projektów sfinansowanych w I i II edycji programu
  • 80 mln zł planowana wartość wydatków w III edycji programu