W nocy nadeszły znacznie lepsze od oczekiwań dane z Chin, a dzisiaj dzień bogaty w dane makroekonomiczne, na rynkach powinno być ciekawiej niż w komunikacie FED-u.

Wczorajszy dzień to osłabianie się złotego w oczekiwaniu na publikacje z USA. Złotówka oddała większość wtorkowego umocnienia, gdyż inwestorzy skupieni na tym co wydarzy się za oceanem zapomnieli już dawno o lepszych danych z polskiej gospodarki. Podczas tego wyczekiwania opublikowano właściwie tylko jedne ważne dane makroekonomiczne. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny za oceanem spada wolniej, ale wciąż spada, za to rośnie sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Jak to często bywa w takich sytuacjach komunikat FED nie spełnił oczekiwań inwestorów i nie dał jasnej odpowiedzi co dalej. Komunikaty mówiące o tym, że kiedyś będzie trzeba ograniczyć program skupu można nazwać banałem, bo program kosztuje 85 mld dolarów miesięcznie i wątpliwe jest by “maszyny drukarskie” miały chodzić w nieskończoność z tego powodu.

W ostatniej ankiecie agencji Bloomberga 65% ankietowanych ekonomistów spodziewało się redukcji programu już we wrześniu i to o 10 mld dolarów od razu. Patrząc na wypowiedzi, że zmiany są potrzebne, ale jeszcze nie teraz można śmiało założyć, że obecnie wynik ten byłby istotnie bardziej zachowawczy.

Reklama

W nocy poznaliśmy jeszcze pakiet danych z Azji. Najważniejszym odczytem był z pewnością PMI dla przemysłu w Chinach, który wreszcie przebił psychologiczną barierę 50 pkt, osiągając 50,1 pkt. Dobre sygnały z Państwa Środka zawsze poprawiają nastroje na rynkach.

W dniu dzisiejszym poznamy jeszcze odczyty PMI dla głównych gospodarek strefy euro. Od godziny 9:00 do 10:00 poznamy odczyty dla największych gospodarek UE oraz łączny dla całej strefy euro. O godzinie 14:30 poznamy liczbę osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych oraz liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA. W połączeniu ze wspomnianymi znacznie lepszymi danymi z Chin dzisiejszy dzień zapowiada się naprawdę ciekawie.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 19.05.2013 do 22.08.2013

Kurs EUR/PLN od ponad miesiąca porusza się w ramach wyrysowanych kanałów. Po ustanowieniu najniższego od końca maja minimum, mamy do czynienia z ruchem korekcyjnym. Kurs konsekwentnie dąży do środka szerokiego kanału i najbliższe dni pokażą czy jest to trwała zmiana trendu, czy tylko korekta spadków. Wsparcie w tym momencie stanowi 4,1800 czyli wspomniane już minimum kursowe. Wczoraj po dotarciu do oporu na 4,2600 kurs zawrócił i ponownie skierował się w dół.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 19.05.2013 do 22.08.2013

Kurs CHF/PLN po tym jak osiągnął maksimum na poziomie 3,5540, porusza się w trendzie spadkowym w ramach wyrysowanego trójkąta. W piątek został przełamany opór w postaci górnego ograniczenia trójkąta i kurs zaczął poruszać się w trendzie bocznym. Nadchodzące dni pokażą czy jest to trwała zmiana trendu na tej parze, czy po prostu spowolnienie spadków. Podobnie jak w przypadku EUR/PLN kurs w ruchu korekcyjnym dotarł do ostatnich maksimów i od kilku dni je testuje.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 19.05.2013 do 22.08.2013

Kurs USD/PLN od połowy lipca porusza się dynamicznie w dół. Obecnie dynamika tego ruchu zwolniła, jednakże w dalszym ciągu można mówić o trendzie spadkowym na tej parze walutowej. W przypadku kontynuacji tego ruchu wsparcie stanowić będzie 3,1250 czyli linia łącza lokalne minima kursowe. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca lokalne maksima kursowe przebiegająca na poziomie 3.2050.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 19.05.2013 do 22.08.2013

Kurs GBP/PLN po testowaniu dolnego ograniczenia szerokiego kanału zawrócił i skierował się ku górze formacji. Wsparcie w tym momencie stanowi poziom 4,8500 czyli minima z ostatniego ruchu. W przypadku ruchu w górę oporem powinien być poziom 4.9700.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

ikona lupy />
CHF PLN 22.08.2013 / Inne
ikona lupy />
EUR PLN 22.08.2013 / Inne
ikona lupy />
GBP PLN 22.08.2013 / Inne
ikona lupy />
USD PLN 22.08.2013 / Inne