Nie trzeba będzie na nie zezwoleń, wystarczy zgłosić w internecie i rozliczyć się z zebranych środków. Wolno będzie zbierać gotówkę i dary rzeczowe w przestrzeni publicznej. Zbiórką publiczną nie będą natomiast wpłaty na konto, ani wysyłanie charytatywnych SMS-ów.

Nowe przepisy powstały po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi, które od lat narzekały na aktywność urzędników, którzy szeroko interpretowali obecne przepisy, blokując działania organizacji szukających funduszy na swoje projekty. 

Magdalena Pękacka z Forum Darczyńców uważa, że zmiany są w bardzo dobrym kierunku. Jak powiedział uczestniczka konsultacji społecznych, organizacje liczą na to, że to pobudzi filantropię wśród Polaków, a organizacje chętniej będą podejmowały projekty wymagające zebrania środków. Wystarczy zgłosić zbiórkę w portalu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a jeżeli zgłoszeni będzie poprawne, po trzech dniach będzie można ją już realizować. 

Jak podkreślają organizacje korzystające ze środków zdobytych w zbiórkach publicznych, prawo z 1933 roku nie przystawało do obecnej rzeczywistości a próby jego dostosowania przez rozporządzenia i interpretacje urzędników, prowadziły do ograniczania działalności organizacji.

>>> Czytaj również: Dobroczynność bez VAT - kampania na rzecz zniesienia podatku za żywność