Od 28 maja 2012 roku, tj. dnia podpisania umowy nabycia akcji kopalni w Koninie i Adamowie (obecnie funkcjonujących jako PAK KWBK S.A. i PAK KWBA S.A.) do połowy bieżącego roku zatrudnienie w nich zmniejszyło się o ponad 500 etatów i w zdecydowanej większości przypadków dotyczyło osób, które wcześniej nabyły prawa emerytalne, podał ZE PAK.

"Spodziewane koszty odpraw oraz rekompensat z tytułu zwolnień grupowych w obu kopalniach szacuje się na około 7,6 mln PLN, natomiast spodziewany szacunkowy efekt ekonomiczny z tytułu dostosowania zatrudnienia powinien wynieść średniorocznie około 21,5 mln zł" - głosi raport.

Kolejnym krokiem w ramach procesu optymalizacji zatrudnienia są wdrażane aktualnie przez nowe zarządy obu kopalń procedury zwolnień grupowych.

"W obu spółkach, z uwagi na brak możliwości zawarcia porozumienia pomiędzy zarządami a zakładowymi organizacjami związkowymi, przyjęto regulaminy zwolnień grupowych zgodnie z wymogami prawa w takich przypadkach. Regulaminy zwolnień grupowych przewidują, że zatrudnienie zmniejszy się o pięćdziesięciu pięciu pracowników w PAK KWBA S.A. oraz o dwustu siedemdziesięciu czterech pracowników w PAK KWBK S.A" - czytamy dalej.

Reklama

Zwolnienia grupowe (nie dotyczą one pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych przy wydobyciu węgla) mają być realizowane w terminie od 1 września 2013 roku do 30 kwietnia 2014 roku, podano także.

Grupa ZE PAK jest piątym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce pod względem zainstalowanych mocy wytwórczych oraz ilości wytwarzanej energii elektrycznej, z udziałem wynoszącym około 7,1% w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej w 2012 r. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2012 r.