Rosyjski Centralny Depozyt Papierów Wartościowych (NSD) prowadzi rozmowy nad utworzeniem bezpośrednich powiązań ze swoimi odpowiednikami w Polsce i Japonii. Chce w ten sposób ominąć konieczność korzystania z usług pośredników przy handlu papierami wartościowymi, a w rezultacie – skrócić czas i zmniejszyć koszty transakcji – dowiedział się Bloomberg.

Jak mówi Eddie Astanin, stojący na czele NSD, rozwiązanie takie ma być dodatkowym zastrzykiem płynności dla rosyjskiej giełdy ze strony zagranicznych inwestorów. „Współpraca ta jest elementem planu rozwoju moskiewskiej giełdy” – mówi Astanin.

>>> Czytaj też: Nowy indeks na warszawskiej giełdzie - WIG30

Rosyjska giełda chce stać globalnym centrum finansowym. Pierwszym krokiem podjętym w tym kierunku ma być zwiększenie obrotów na rodzimym rynku i ograniczenie handlu akcjami rosyjskich spółek na zagranicznych parkietach – z 40 proc. obecnie do ok. 20-25 proc. w 2015 roku.

Polski Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) przeprowadził już wstępne rozmowy z lokalnymi przedstawicielami europejskich banków w Polsce. Na początek zamierza ułatwić inwestorom dostęp do rosyjskich obligacji OFZ i umożliwić im trzymanie papierów na rachunku w rosyjskim NSD - poinformował Michael Lukac, szef zespołu ds. relacji z klientami zagranicznymi w KDPW. W niedalekiej przyszłości ułatwiony ma zostać też dostęp do akcji rosyjskich giełdowych spółek.

“Wierzymy, że czeka tu na nas wyjątkowa okazja biznesowa. Zakładamy, że będziemy w stanie oferować polskim inwestorom niższe opłaty za korzystanie z rachunku w rosyjskim NSD niż w przypadku rosyjskich banków” – mówi Michael Lukac.

Rozmowy w sprawie współpracy z Rosją rozpoczęto też z japońskim depozytem papierów wartościowych. Jeśli rosyjscy inwestorzy wykażą zainteresowanie japońskim rynkiem, współpraca może zadziałać w obie strony.

„Uruchamiając sieć powiązań tworzymy nowe kanały dostępu do rosyjskiego rynku i zwiększamy bazę inwestorów” – mówi Eddie Astanin z NSD.

>>> Czytaj też: GPW kontynuuje rozmowy z wiedeńską giełdą CEESEG