statystyki

Polska gospodarka urosła w kryzysie o prawie 20 proc. Jesteśmy liderem UE

4 listopada 2013, 06:45 | Aktualizacja: 23.12.2013, 18:33

Spośród 28 państw UE w aż 15 wartość tegorocznego PKB jest niższa niż przed kryzysem. Polska, ze wzrostem przekraczającym 19 proc., jest unijnym liderem.

Kto odrobił kryzysowe straty

Kto odrobił kryzysowe straty

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Unia Europejska

Unia Europejska

źródło: ShutterStock

Samo wyjście z recesji to nie wszystko – do tego wystarczy, aby po kilku kwartałach spadku PKB gospodarka zanotowała najmniejszy z możliwych wzrost. Tak jak ma to miejsce w przypadku Hiszpanii. W zeszłym tygodniu urząd statystyczny tego kraju potwierdził wcześniejsze informacje banku centralnego, że po dwóch latach kurczenia się w III kw. jej PKB zwiększył się o 0,1 proc. Ale do powrotu gospodarki do poziomu sprzed kryzysu jeszcze daleko.

Postanowiliśmy sprawdzić, ile spośród unijnych gospodarek już odrobiło straty spowodowane kryzysem, a ile jeszcze jest na minusie. Za punkt wyjścia przyjęliśmy PKB z roku 2007, czyli ostatniego przedkryzysowego (w 2008 r. 11 unijnych państw było już w recesji) i porównaliśmy je z prognozowaną przez MFW wartością PKB za bieżący rok, uwzględniając przy tym poziom inflacji.

>>> Czytaj też: FT: Polska znów uciekła kryzysowi. Przedsiębiorcy już czują ożywienie

Liderem pod tym względem jest Polska, co biorąc pod uwagę, że jesteśmy jedynym krajem UE, który przez cały okres kryzysu nie wpadł w recesję, nie dziwi. W stosunku do 2007 r. nasz PKB zwiększył się realnie o 19,7 proc. Znaczący wzrost zanotowały też Słowacja i Malta. Na plusie jest łącznie 13 państw, ale przeważnie są to wzrosty nieznaczne.

Złych informacji jest niestety więcej. Nie dość, że państwa, które nie odrobiły kryzysowych strat, są w przewadze, to jeszcze w większości przypadków te straty są znaczące, rzędu 6–9 proc. Ponieważ prognozy na najbliższe lata mówią o wzroście gospodarczym 1–2 proc., oznacza to, że takie kraje, jak Włochy, Irlandia czy Hiszpania, do poziomu z 2007 r. wrócą najwcześniej za 3–4 lata. Nie mówiąc już o Grecji, której tegoroczny PKB będzie aż o prawie jedną czwartą mniejszy od przedkryzysowego. A zatem Grecy będą potrzebowali na to co najmniej dekady. 

Zaskakujący może być też fakt, że w grupie państw wciąż znajdujących się pod kreską są Dania, Finlandia i Holandia, z którymi kryzys obszedł się stosunkowo łagodnie i które są postrzegane przez rynki finansowe jako wiarygodne.

>>> Czytaj też: Eurostat: Bezrobocie w UE wyniosło 11 proc. we wrześniu

  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
  • Drukuj
  • 33
  • Wyślij

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 33

  • 1: bezrobotny z IP: 93.154.174.* (2013-11-04 06:34)

    oczywista oczywistość. jestęśmy najlępsi najwspanięlsi najcódownięsi.. prawdziwe polskie gęsi. dziękujemy ci panie kłamco to kiedy dostanę wypłatę? i ile? bo mnie brzuch z głodu boli. dawno nie jadłem normalnego posiłku

  • 2: Observer65 z IP: 83.27.196.* (2013-11-04 06:52)

    Nie wiem skąd te dane, ale wiem że żadną miarą szary Kowalski nie może ich zweryfikować. A parcie na " propagandę sukcesu " jest przeogromne. Najgorsze , że jest ono odwrotnie proporcjonalne do rzeczywistości gospodarczo-rynkowej. To zaklinanie rzeczywistości i myślenie życzeniowe. Wiem natomiast, że dzisiaj krezusem jest ten który nie musi się zapożyczać, żeby zapłacić ZUS-y , czynsze , wypłaty , opłaty mediów. Zaptytam : " Jak jest tak dobrze, to czemu tylu ucieka na niepewne jutro za granicę i nie wraca ?"

  • 3: Tomasz34234 z IP: 31.11.230.* (2013-11-04 07:09)

    Nie rozumiem skąd się to bierze ale zawsze w internecie jest częśc osób które narzekają, że nie ma to odzwierciedlenia, nie dostajemy pensji i tego typu rzeczy. Po co wylewac swoje żale w internecie? Można ten czas poświęcic na szukanie pracy albo po prostu na zrobienie czegoś pożytecznego.

  • 4: Karol z IP: 213.238.91.* (2013-11-04 07:10)

    oczywista oczywistość. jestęśmy najlępsi najwspanięlsi najcódownięsi.. prawdziwe polskie gęsi. dziękujemy ci panie kłamco to kiedy dostanę wypłatę? i ile? bo mnie brzuch z głodu boli. dawno nie jadłem normalnego posiłku
    Nie stać cię na posiłek a stać cię na opłacenie internetu?

  • 5: Kuba z IP: 85.115.54.* (2013-11-04 07:16)

    Rzygam tęczą jak czytam takie wspaniałości! Propaganda sukcesu nie ma niestety ŻĄDNEGO przełożenia na kieszeń przecietnego Kowalskiego!

  • 6: buehehe z IP: 77.253.232.* (2013-11-04 07:30)

    Postesbecka władza czuje że społeczeństwo ma już dość komuszej dyktatury pod płaszczykiem PO, PIS, PSL, SLD, więc wzmaga propagandę sukcesu by ocalić państwowe stołki dla siebie i swoich pociotków.

  • 7: krool z IP: 95.143.247.* (2013-11-04 07:35)

    Jak jest tak dobrze to czemu jest tak źle. Dlaczego mamy ponad 13% bezrobocia i 3mln ludzi za granicą podczas gdy np. w Czechach bezrobocie jest na poziomie 7% a ludzie nie wyjeżdżają tak czesto jak z PL.

  • 8: Gość z IP: 93.154.228.* (2013-11-04 07:43)

    kolejny idiota o internecie - widzisz w swej głupocie jesteś tak ograniczony d...u że nawet nie wiesz że jest DARMOWY INTERNET AERO 2 :) CAŁKOWICIE DARMOWY . :) ALE CO INNEGO MOGŁO CI PRZYJŚĆ DO GŁOWY JAK MA SIĘ NATURĘ WYSZUKIWACZA DZIURY W CAŁYM... :/ co tam że człowiek nie ma co jeść że zdechnie z głodu ( w końcu to nie ty zdechniesz tylk o on) CH...RNE EGOISTY , NIEWYCHOWANE NIEDORO..., KTÓRE NIE MAJĄ ZA GROSZ MORALNOŚCI I SZACUNKU DO INNYCH. skąd to się bierze że są tacy co narzekają podczas gdy prasa kłamie? widzisz, jak widać NIE WSZYSCY MAJĄ TAK JAK SIĘ TO OPISUJE W ZAKŁAMANEJ PRASIE :/ coś w takim razie w tym jest, może warto temat zdrążyć? i dowiedzieć się czemu ludzie piszą po forach że jest źle zamiast szukać pracy? ODPOWIEDZIAŁBYM CI ŻE OFERT NIE MA I SZUKAĆ POD KAMIENIEM PRACY CZY MOŻE ZA ZNAKIEM ZAKAZU WJAZDU TEŻ NIE ZAMIERZAM BO MAM COŚ TAKIEGO JAK ROZÓM KTÓRY MÓWI MI ŻE TAM PO PROSTU SIĘ OGŁOSZEŃ NIE WIESZA. czemu nie siedzę 24h na dobę w internecie i nie szukam pracy? GDZIE? ILE RAZY ODPOWIADAĆ NA TE SAME OGŁOSZENIA? WIESZ, SĄ RZECZY MOŻLIWE I TAKIE KTÓRYC SIĘ NIE OBEJDZIE. JEŚLI OFERT JEST JAK NA LEKARSTWO A NIGDZIE INDZIEJ NIE CHCĄ LUDZI PRZYJMOWAĆ BEZ DOŚWIADCZENIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI CZY NIEMIECKIEGO TO TACY LUDZIE MOGĄ SOBIE SŁAĆ PAPIER CAŁYMI DNIAMI ALE NIC IM TO NIE DA PRÓCZ ZMARNOWANIA PRĄDU I CZASU. ale jak już pytasz. szukam pracy ale nigdzie nikt nie odpowiada, mimo kwalifikacji doświadczenia, wiedzy umiejętności CHĘCI chęci nauki itp. TO ŻE WYŚLESZ PAPIER NIE SPRAWI ŻE CZUJESZ SIĘ LEPIEJ JAK SZUKASZ PRACY OD WIELU LAT ( i tak ma około 40 % społeczeństwa - wielu robi na czarno ale reszta woli pisać prawdę na forach albo po prostu wyjechała z kraju za chlebem ) TO JEST DOPIERO WSTYD I HAŃBA !!!! WŁASNE PAŃSTWO WYGNAŁO GŁODEM WŁASNYCH OBYWATELI !!!! JEDYNYM OKREŚLENIEM NA TAKIE RZĄDY JEST SŁOWO.. (KTÓREGO NIE PRZYTOCZĘ BO NIE CHCĘ SIEDZIEĆ ZA WYRAŻANIE POGLĄDÓW PUBLICZNIE). napisałem sobie list i nic mi to nie dało ale poprawiło nastrój bo wiem że może ktoś przeczyta i się zainteresuje problemem manipulacji medialnej . polecam tematy MEGA ROSNĄCA BEZDOMNOŚĆ, BRAK PIENIĘDZY W MOPSACH (OŚRODKACH POMOCY SOCJALNEJ - LUDZIE NAWET TYCH 400 ZŁ - JEDYNEGO PIENIĄDZA JAKI MAJĄ W ŻYCIU NA CZĘSTO KILKA OSÓB W RODZINIE - NIE DOSTAJĄ OBECNIE NA CZAS!!!! - WSTYD I HAŃBA TO MAŁO POWIEDZIANE) TAK RZĄDZI KŁAMCA!!!! POLECAM INTERESOWANIE SIĘ TEMATEM A NIE OBRAŻANIE LUDZI NA FORACH BO MAJĄ CZELNOŚĆ PISAĆ PRAWDĘ!!!!

  • 9: MIKI z IP: 91.231.119.* (2013-11-04 08:34)

    Nasz wzrost gospodarczy jest na kredyt który będzie ograniczać rozwój w przyszłości.

  • 10: chupacabra z IP: 77.255.238.* (2013-11-04 08:37)

    Odbyło się to kosztem nacjonalizacji OFE oraz skokowego wzrostu zadłużenia. Poza tym 2 mln ludzi siedzi na emigracji i pompuje pieniądze do PL, co można powiedzieć jest w tej kwestii kluczowe. Ten deszcz euro od emigrantów jest relatywnie dużo więcej wart w PL ze względu na zacofanie, niż dajmy na to w Szwecji czy Danii i dlatego to się nie skończy.

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze