W zestawieniu najszybciej rozwijających się firm działających w branżach nowoczesnych i innowacyjnych technologii znalazło się 17 przedsiębiorstw z Polski. To o cztery mniej niż rok temu.

Ranking Deloitte Technology Fast 500 EMEA obejmuje firmy z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Klasyfikacja odbywa się na podstawie wzrostu przychodów ze sprzedaży na przestrzeni ostatnich pięciu lat, co oznacza, że tegoroczna edycja dotyczy okresu od 2008 do 2012 roku.

W tym roku w zestawieniu EMEA znalazło się 17 spółek z Polski. Dla porównania, jeszcze trzy lata temu Polska miała zaledwie sześciu swoich reprezentantów w tym rankingu. Jeżeli jednak spojrzymy na zeszłoroczną edycję zestawienia, powodów do optymizmu jest mniej, bowiem w 2012 roku do grona wyróżnionych firm załapało się 21 przedsiębiorstw z naszego kraju.

Najlepszą pozycję spośród spółek z naszego kraju zajął Softhis, krakowski producent oprogramowania, który ze wzrostem przychodów o 1573 proc. uplasował się na 97. pozycji. Na 102. miejscu znalazła się druga w kolejności polska firma - Comperia.pl. Listę naszych reprezentantów zamyka łódzkie przedsiębiorstwo Technitel Polska, zajmujące się między innymi budowaniem sieci światłowodowych. Trzykrotny wzrost przychodów zapewnił spółce 468. miejsce w zestawieniu. Co ciekawe, w rankingu znalazły się tylko dwie firmy z Warszawy, czyli tyle samo, ile z Gliwic. Liderem wśród miast jest Wrocław, z którego pochodzi aż 6 firm z pierwszej pięćsetki.

>>> Czytaj też: Kostka DICE+: Pierwszy polski produkt trafił do Apple Store

Reklama

Czy w przyszłości możemy spodziewać się szybszego rozwoju rodzimych firm? Jakub Bojanowski, Partner i lider zespołu TMT Deloitte w Polsce, jest sceptyczny.

„Polski rynek staje się coraz bardziej dojrzały, więc należy się spodziewać, że dynamika wzrostu naszych firm nie będzie już tak spektakularnie wysoka jak jeszcze kilka lat temu” – uważa ekspert.

A jak wypadamy na tle innych państw? Z 17 reprezentantami Polska zajęła 10. miejsce z 24 uwzględnionych w konkursie krajów. Liderem od kilku lat niezmiennie pozostaje Francja, która w tym roku ma w zestawieniu EMEA 86 reprezentantów (o czterech mniej niż rok wcześniej). Z Francji pochodzi lider rankingu – paryska spółka Ymagis, specjalizująca się w cyfrowych usługach dla przemysłu filmowego. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat firma zanotowała wzrost przychodów na poziomie ponad 59 tys. proc.

Liderem Europy Środkowo-Wschodniej jest rumuńska spółka Vola.ro, która znalazła się w tym roku na 17. pozycji, po dużym spadku o 14 lokat w porównaniu z wcześniejszym zestawieniem.

>>> Czytaj też: QWED: Do klientów polskiej firmy należy NASA i producenci mikrofalówek

Jak zauważa Deloitte, średnia stopa wzrostu wszystkich spółek z zestawienia wyniosła 1403 proc., co oznacza spadek względem poprzedniej edycji, kiedy miała wartość 1549 proc. „Ubiegły rok był trudny dla całej gospodarki światowej, a tym samym również dla firm technologicznie innowacyjnych. Dość wyraźnie odczuły one efekty spowolnienia gospodarczego, szczególnie dotyczy to firm europejskich” – komentuje Bojanowski.

Tegoroczną edycję rankingu zdominowały spółki z sektora oprogramowania, które stanowią 43 proc. całego zestawienia. Niemal dwa razy mniej jest firm internetowych (22 proc.). Trzecie miejsce z 15 proc. udziałem zajmują spółki z kategorii telekomunikacja/sieci telekomunikacyjne.

Także wśród polskich spółek, które znalazły się w rankingu, dominują producenci oprogramowania. W sektorze „oprogramowanie” działało 9 z 17 firm, a 6 zaklasyfikowano do kategorii „internet”.



>>> Czytaj też: Producent telefonów myPhone liczy na skokowy wzrost przychodów