statystyki

TanieZakupy.pl wcale nie takie tanie. Serwis żąda 149 zł za rejestrację

17 grudnia 2013, 16:34 | Aktualizacja: 17.12.2013, 17:03
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Portale ukrywające w regulaminach opłaty za założenie kont znowu atakują. Tym razem jednak będzie trudniej z nimi walczyć, bo swoje siedziby mają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Reklama

Reklama

Dostępność informacji

Dostępność informacji

źródło: ShutterStock

„W dniu 2013-10-31 o godzinie 13:00:04, korzystając z komputera o adresie identyfikacyjnym IP: (...), została dokonana przez Pana rejestracja w serwisie TanieZakupy.pl, skutkująca zawarciem wiążącej umowy o świadczenie usługi premium. Pana prawo do odstąpienia od umowy w terminie pierwszych 10 dni od momentu aktywowania usługi, nie zostało zrealizowane, wobec czego w chwili obecnej ciąży na Panu bezwzględne zobowiązanie do uiszczenia jednorazowej opłaty abonamentowej w wysokości 149,00 złotych” – listy o takiej treści, w których zmienia się tylko data rejestracji i numer IP, dostają dziesiątki internautów.

Wszyscy oni nieopatrznie założyli konta w serwisie TanieZakupy.pl, oferującym informacje o promocjach, zakupach grupowych i wyprzedażach. By jednak dotrzeć do szczegółów ofert, trzeba się w serwisie zarejestrować. A to jest równoznaczne ze zgodą na opłacenie rocznego abonamentu w wysokości 149 zł. Taką informację, zapisaną drobną czcionką, można znaleźć tylko z boku strony lub po przekopaniu się przez regulamin.

Identycznie działa serwis Licytacje-komornicze.pl, informujący o okazjach do taniego zakupu dóbr licytowanych przez komorników. Oba należą do tej samej firmy Digital Premium Ltd., zarejestrowanej w ZEA. Paweł Borecki z biura prasowego UOKiK przyznaje, że do urzędu spłynęły już pierwsze skargi na każdy z portali. W ich przypadku sprawa nie jest jednak tak prosta, jak w przypadku serwisu Pobieraczek.pl, najsłynniejszego portalu, który zarabiał na naiwności internautów. Po pierwsze informacja o opłacie jednak jest zawarta w regulaminie, a po drugie nie można postawić zarzutu grożenia internautom i sugerowania, że nie płacąc abonamentu, popełnili oni przestępstwo. Tymczasem właśnie za takie działania UOKiK nałożył na Eller Service, właściciela portalu Pobieraczek.pl, 215 tys. zł kary.

Także prawnicy przyznają, że serwis wyciągnął naukę z błędów swoich poprzedników. – Sytuację użytkowników, którzy nie zapoznali się z regulaminem, komplikuje fakt, iż zgodnie z jego postanowieniami prawem właściwym dla umowy jest prawo ZEA, miejscem zawarcia umowy – Dubaj, a sądem właściwym do dochodzenia wzajemnych roszczeń – sąd wyznaczony zgodnie z siedzibą pozwanego – mówi nam Agata Kowalska, radca prawny z kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy. – Choć powyższe zapisy budzą wewnętrzny opór, nie można uznać ich, niestety, za oczywiście nieważne. Największym problemem w tej sytuacji jest uznanie, czy prawo polskie będzie w tej sprawie właściwe, gdyż wtedy sprawa byłaby znacznie prostsza z uwagi na katalog klauzul naruszających interesy konsumentów – dodaje prawniczka i zastrzega, że zgodnie z prawem międzynarodowym dopuszczalny jest wybór prawa obcego, czyli w tym przypadku przepisów z ZEA.

– Niedługo możemy mieć więcej takich sytuacji – ostrzega mecenas Zbigniew Krüger z Kancelarii Krüger & Partnerzy. – Odkąd w kwietniu 2013 r. Polska zawarła z ZEA umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, kraj ten stał się wygodnym miejscem do prowadzenia działalności, szczególnie gdy właściciel firmy chce utrudnić dochodzenia roszczeń – dodaje Krüger. Równocześnie pociesza, że podobna sprawa z serwisem Plikostrada, także zarejestrowanym w Dubaju, na tyle zainteresowała UOKiK, że mimo braku umowy o współpracy prawnej z ZEA urząd zwrócił się do ministra finansów tego kraju z wnioskiem o współpracę przy wyjaśnieniu sytuacji prawnej portalu.

>>> Czytaj też: Wielkie wyprzedaże: czarne piątki i cyberponiedziałki podbijają świat

O tym, jak się chronić przed internetowymi naciągaczami, czytaj w serwisie Dziennik.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Krystyna(2013-12-18 05:42) Odpowiedz 00

  Też dostałam taki list :( :( Co teraz mam zrobić ?? Poradźcie proszę

 • miki(2013-12-17 16:44) Odpowiedz 00

  Domeny .pl powinny być używane jedynie przez polskie firmy i obywateli polski. Jeżeli właścicielem domeny będzie Polska firma w sprawach spornych rozstrzygać będzie Polski sąd a nie sąd z egzotycznego kraju.

 • fas(2013-12-17 18:06) Odpowiedz 00

  no skoro to taki problem że prezes jest w emiratach to ja nie zapłacę mu :) i tyle. i co? przyjedzie z emiratów mi zabrać co jego? :) niestety nasze durne prawo sprzeda obywatela nasyłając na niego milicję pałarzy i gazowników oraz komorników złodziejskich by ukradli polakowi resztę - czego obcy nie ukradł.. :/ paskudny kraj z PASKUDNYM PRZYWÓDCĄ KŁAMCĄ!!! NIE MAM JUŻ WĄTPLIWOŚCI NA TUSKA NIE ODDAM JUŻ NIGDY SWOJEGO GŁOSU L TEN CZŁOWIEK (JEŚLI TAK TO COŚ MOŻNA NAZWAĆ) JEST DLA MNIE SKOŃCZONY DLA MNIE I MILIONÓW MŁODYCH WYKSZTAŁCONYCH OBYWATELI POLSKI TAK MI DOPOMÓŻ BÓG!

 • LKJLJ(2013-12-17 18:12) Odpowiedz 00

  Domeny .pl powinny być używane jedynie przez polskie firmy i obywateli polski. Jeżeli właścicielem domeny będzie Polska firma w sprawach spornych rozstrzygać będzie Polski sąd a nie sąd z egzotycznego kraju.
  A CZEMU? PL OZNACZA DLA MNIE ŻE DOT. KRAJU POSKI I JEST W JĘZYKU POLSKIM STRONA :) OT I TYLE. CO MNIE INTERESUJE KTO JA KUPIŁ? MOŻE ROZWIĄZANIEM BYŁOBY USTAWOWE POD GROŹBĄ NATYCHMIASTOWEGO ZABLOKOWANIA SERWISU UPUBLICZNIANIE DANYCH KONTAKTOWYCH PREZESA ORAZ CZŁONKÓW ZARZĄDU DANEJ FIRMY WRAZ Z ICH ADRESAMI I TELEFONAMI EMAILAMI? W KOŃCU ŁATWO JEST ODEBRAĆ CO NASZE ZŁODZIEJOWI MAŁEJ FIREMKI A GRANICZY Z CUDEM - WIELKIEJ KORPORACJI TYPU PLAY KTÓRY OBECNIE WŁASNYCH KLIENTÓW NĘKA (TAK NĘKA) JAKIMIŚ DZIWNYMI TELEFONAMI Z BIURA OBSŁUGI KLIENTA PLAY - GDY ODBIERZESZ TO JEST CISZA JAKIŚ SZUM I ROZŁĄCZENIE I TAK KILKA RAZY DZIENNIE CO DZIEŃ BEZ USTANNIE.. TAK PLAY DZIAŁA !!! A KOSZT POŁĄCZENIA DO BOK TO 2 ZŁ!!! CZYŻBY PLAY NACIĄGAŁ KLIENTÓW NA 2 ZŁ POŁĄCZENIA ZWROTNEGO DLA WYJAŚNIENIA TEGO? PLAY UPADA CHYBA WIĘC CHWYTA SIĘ OSTRZA BRZYTWY!!! A DODZWONIĆ SIE DO SZEFOSTWA LUB MENEDŻERA TO JEST MAŁO REALNE . JEST JEDEN MUR I NIE POZWOLĄ CI SIĘ SKONTAKTOWAĆ CZY NAWET PRZESŁAĆ WIDAOMOŚCI DO WYŻSZEGO SZCZEBLA - TAK TO SZCZELNIE NIEDZIAŁA. I W OSTATECZNOŚCI PEWNIE SAM SZEF NIE MA POJĘCIA CO ROBI JEGO ZAŁOGA BO JAK MU TO PRZEKAZAĆ?!

 • Mieczysław(2014-01-05 18:39) Odpowiedz 00

  http://www.dpl.ae/ Niby to ta firma,ale ONI nic nie wiedza.zawsze można wyslac zapytanie/tak że....

 • Robert(2014-01-29 13:51) Odpowiedz 00

  Jest na to jedna rada.Tak jak uchwalona przez ustawę sprawa papierosów,gdzie wielkimi literami na pół paczki musi być napisane "PALENIE SZKODZI ZDROWIU". Tak samo powinno być ze wszystkimi płatnymi stronami w necie napisane,Jak największym tekstem "STRONA PŁATNA".Iwówczas nie będzie niedomówień. A więc panowie parlamentarzyści do roboty.

 • zibi(2014-02-13 19:16) Odpowiedz 00

  Ja też się dałem nabrać, ale ponieważ nie lubię naciagaczy czekam aż znajdzie się jakis prawnik co bedzie chciał zarobić i złoży zbiorowy pozew ale nie firmie tylko właścicielowi tego konta krajowego. Jezeli ktoś ma możliwość sprawdzenia do kogo to konto należy to byłbym wdzięczny o opublikowanie jego danych, wtedy sprawe nie jeden weźmie w swoje ręcę. Skoro nie mozna polegać na Państwie "prawa"

 • lilka(2014-02-19 13:42) Odpowiedz 00

  Też dostałam taki list :( :( Co teraz mam zrobić ?? Poradźcie proszę
  Najlepiej skorzystać z profesjonalnej porady prawnika http://poradyprawne-kancelaria.pl/ , który doradzi jak wybrnąc z tej sytuacji.

 • waldek(2014-04-01 08:43) Odpowiedz 00

  To prawnicy nie wiedzą, że w Polsce mamy bardzo dobry przepis o oszustwie art 286 KK? To w jakiej sytuacji chcą go stosować? Samo wyzyskanie błędu, wprowadzenie w błąd, manipulacja majaca na celu błąd jest karana więzieniem. Zastosowanie tych przepisów w takiej formie jak ten przepis orzeka wyczyściłoby problem w wielu dziedzinach, łacznie z umowami bankowymi, ubezpieczeniowymi itd.

 • cinex21(2014-04-12 19:28) Odpowiedz 00

  Ja też się dałem nabrać, ale ponieważ nie lubię naciagaczy czekam aż znajdzie się jakis prawnik co bedzie chciał zarobić i złoży zbiorowy pozew ale nie firmie tylko właścicielowi tego konta krajowego. Jezeli ktoś ma możliwość sprawdzenia do kogo to konto należy to byłbym wdzięczny o opublikowanie jego danych, wtedy sprawe nie jeden weźmie w swoje ręcę. Skoro nie mozna polegać na Państwie "prawa"
  podobna sytuacja, napisz na cinex21@wp.pl, bedziemy razem walczyc..

 • magdalena(2014-04-04 20:22) Odpowiedz 00

  teraz nie ma tanich zakupów. zwłaszcza przy dużej rodzinie.nawet jeśli staramy się być oszczędni to zawsze się pojawi jakiś niespodziewany wydatek. na szczęście jest wtedy opcja pożyczki ze skoku chmielewskiego, która rozwiązuje taki problem.

 • POlaczek(2014-04-29 19:14) Odpowiedz 00

  podobna sytuacja, napisz na cinex21@wp.pl, bedziemy razem walczyc..
  Płacić kmioty!! Każdy by chciał korzystać za darmo, a płacić nie ma komu. Sprubój wziąść telefon w orange, dzwoń przez miesiąc na audiotele i nie zapłać, od razu ci przyślą komornika - to jest dokładnie to samo - korzystasz i płacisz. A jak ci żal to sam wymyśl jakiś biznes, załóż działalność i zarabiaj a nie tylko narzekasz KMIOCIE. P.S. W Rosji podobna rzecz jakby w ogóle zaistniała to trwałaby jeden dzień i by zlikwidowali, a w Polsce firmy typu AmberGold, pobieraczek, tanie zakupy, itp. to chleb powszedni-jeszcze tego nie pojeliście - ŚMIESZNE LUDZIKI.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze