Dzięki stabilizacji rynku surowców i ożywieniu gospodarczemu większość polskich spółek spożywczych ma szansę na poprawę wyników w 2014 r. Analitycy wskazują, że począwszy od połowy 2012 r. trwa korekta cen większości zbóż, do której przyczyniły się bardzo dobre zbiory w 2013 r. i dlatego obecnie ceny pszenicy są o ponad 20% niższe r/r, a w przypadku kukurydzy nawet o ponad 40% r/r. W 2014 r. średni koszt surowców w przypadku większości spółek spożywczych powinien okazać się niższy lub przynajmniej płaski r/r, co powinno sprzyjać dalszej odbudowie marż.

Analitycy oczekują, że m.in. dzięki pozytywnemu otoczeniu spółkami, które będą in plus wyróżniać się na tle rynku będą Tarczyński oraz Ambra.

„Na szczycie listy umieściliśmy Tarczyńskiego, któremu będą sprzyjać zarówno spodziewane spadki cen surowców, jak i lepsza koniunktura - spółka działa we wzrostowym segmencie premium rynku, a jej wskaźniki wyceny wciąż są na umiarkowanych poziomach. Na drugim miejscu znajduje się Ambra - rynek wina skorzysta na lepszej koniunkturze, a wyniki powinny poprawić się również dzięki przeprowadzonej restrukturyzacji" – czytamy w raporcie analitycznym.

Rozbudowa zakładu zakończy się pod koniec 2014 r. i dlatego w całym roku spodziewamy się umiarkowanego wzrostu przychodów. Poprawa powinna dotyczyć natomiast rentowności, głównie dzięki zwiększającemu się udziałowi produktów premium w sprzedaży (teraz ok. 60%) oraz niższym cenom surowca.

Reklama

„Naszym zdaniem nowe moce powinny pozwolić na znaczące przekroczenie w 2015 r. poziomu 500 mln PLN sprzedaży.Biorąc pod uwagę ekspozycję na sieci handlowe oraz segment premium, uważamy, że spółka ma duży potencjał do poprawy wyników w kolejnych latach. Wskaźnik P/E'2014 kształtuje się na poziomie" - czytamy w raporcie.

Analitycy utrzymali rekomendację kupuj dla akcji spółki, ustalając cenę docelową na 19,0 zł.

W ocenie analityków w trwającym roku obrotowym 2013/2014 wyniki Ambry powinny ulec znaczącej poprawie z powodu ograniczenia kosztów stałych (uproszczenie struktury przez połączenie z Centrum Wina, likwidacja nierentownej produkcji w Czechach) oraz spodziewanej poprawy sytuacji na rynku wina. Spółka może zwiększyć przychody o 3,9 proc. r/r.

Ambra liczy również na dalszy dynamiczny wzrost sprzedaży cydru (marka Cydr Lubelski), jednak na razie nawet w optymistycznym scenariuszu może sięgnąć kilku procent ogółu sprzedaży.

„ Dzięki redukcji kosztów stałych i poziomu zadłużenia spodziewamy się wzrostu zysku netto do 22.5 mln PLN, co przy obecnym kursie oznacza wskaźnik P/E'13/14 na poziomie 11. Spodziewamy się, że lepszy wynik netto przełoży się na dużo wyższą dywidendę. Oczekujemy, że sięgnie ona 0.58 PLN (DY 4,2 proc.) wobec 0.43 PLN ostatnio" – czytamy w raporcie.

Z uwagi na niskie wartości wskaźników wyceny i perspektywę poprawy wyników dla akcji Ambry analitycy utrzymali rekomendację kupuj, a cenę docelową podwyższyli do 12,8 zł.

>>> Zobacz też rekomendacje