Prezydent zaprzecza - Polska nie szkoliła majdanowców. Takie oskarżenia pojawiły się w rozmowie Władimira Putina z dziennikarzami.

Rosyjski prezydent sugerował, że opozycjoniści byli dobrze wyszkoleni, niczym specnaz, a ich szkolenie przeprowadzano w bazach przygranicznych w Polsce i na Litwie. Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla trzech polskich stacji telewizyjnych mówił, że Warszawa nikogo nie musiała szkolić, bo jest "sama w sobie dobrym przykładem". Dodał, że nasz kraj wspiera demokratyczne i prozachodnie aspiracje Ukrainy.

Zdaniem prezydenta Komorowskiego, mimo kilku stwierdzeń, Władimir Putin "zawiesił" dziś "groźbę konfliktu na kołku". Bronisław Komorowski chciałby, aby rosyjski prezydent zgodził się jeszcze na "umiędzynarodowienie konfliktu na Krymie". To - przekonuje prezydent Komorowski - otworzyłoby drogę do mediacji pod egidą ONZ bądź innych organizacji, których Rosja jest członkiem.

Prezydent Komorowski odpierał też zarzuty prezydenta Putina jakoby obecne władze Ukrainy były nielegalne, a jedynym legalnym przywódcą był Wiktor Janukowycz. Janukowycz uciekł - przypomniał Komorowski - i dodał, że Polska wspiera obecny rząd i pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy, ale czeka też na wybory u naszych wschodnich sąsiadów. Jak mówił, dopiero po nich obecne władze otrzymają "ostateczną legitymację demokratyczną". W opinii prezydenta Komorowskiego, powinny to być wybory obserwowane nie tylko przez zachód, ale też przez obserwatorów z Rosji.

Zdaniem prezydenta, Polska strategia okazała się słuszna - twarde stanowisko w początkowej fazie przemawiało do Rosji, bo ta tylko takich partnerów szanuje.

Reklama

>>> Rosyjski gaz w Europie: które państwa trzyma w garści Gazprom?