W wyniku działań, jakie podjęły krajowe rządy w celu przezwyciężenia światowego kryzysu finansowego, wzrost zobowiązań wyniósł ponad 40 proc.

Jednym z głównych powodów nasilającego się wzrostu zadłużenia było wykorzystywanie niskich stóp procentowych. Nakłoniło to rządy do inwestycji, mających na celu wydobycie krajowych gospodarek z recesji.

Wzrost zadłużenia o 30 bln dol. z poziomu 70 bln w okresie od 2007 do 2013 koresponduje z prawie 4 proc. spadkiem wartości kapitału do 53,8 bln dol. w tym samym okresie. Wzrost zadłużenia jest prawie dwukrotnością amerykańskiego PKB - wskazuje w kwartalnym raporcie mający swoją siedzibę w Szwajcarii BIS.

Krajowe rządy kontynuują politykę zadłużania

Reklama

Krajowe rządy poprzez wyraźne zwiększenie wydatków (na szczeblu krajowym, stanowym i lokalnym) stały się największymi emitentami długu - twierdzą Branimir Gruic i Andreas Schrimpf – analityk i ekonomista banku BIS. Rynkowe zadłużenie rządu USA podniosło się od 2007 roku z poziomu 4,5 bln do rekordowych 12 bln dol. – wskazują dane amerykańskiego Ministerstwa Skarbu.

>>>Zadłużenie Polski spadło do 58 proc. PKB. Czytaj najnowsze dane Eurostatu

Wartość światowej emisji obligacji korporacyjnych podniosła się w tym okresie w sumie o ponad 21 bln dol. – wynika z danych agencji Bloomberg.

Wysokie zadłużenie może doprowadzić w dłuższym okresie do wzmożonej ostrożności inwestorów na światowych rynkach oraz skłonić krajowe rządy do wprowadzenia finansowych środków ostrożnościowych oraz podniesienia podatków.

Jak zauważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), w wyniku lekceważenia kosztów obsługi długu przez rządy, średni deficyt w krajach grupy G8 osiągnął poziom ponad 5 proc. w 2010 roku. Wartość ta spadnie w tym roku do poziomu 1,2 proc. – przewiduje MFW.

Globalny kryzys gospodarczy rozpoczął się upadkiem banku Lehman Brothers, który nastąpił w wyniku pęknięcia bański spekulacyjnej na rynku kredytów hipotecznych w USA. Rentowność wszystkich typów obligacji, począwszy od państwowych a skończywszy na korporacyjnych papierach dłużnych, spadła w tym czasie (od 2007 roku) o ok. 2 pkt proc. z poziomu 4,8 proc. według indeksu Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market.

>>>Deficyt budżetowy w styczniu. Czytaj dane Ministerstwa Finansów