Główna zmiana zakłada odejście od systemu tak zwanych „zielonych certyfikatów”, które uzyskiwali i sprzedawali wytwórcy OZE. Ustawa wprowadza aukcje, w których państwo przez 15 lat płaci zagwarantowana sumę, uwzględnianą rokrocznie o inflację.

Rząd utrzyma wsparcie dla istniejących instalacji OZE, umożliwiając ich właścicielom przejście do nowego systemu. Ma on funkcjonować od 1 stycznia 2015 roku. Specjalne aukcje będą ogłaszane, organizowane i przeprowadzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przynajmniej raz w roku. Ogłoszenie o aukcji odbędzie się co najmniej 30 dni przed jej rozpoczęciem.

>>> Polska elektrownia jądrowa nie powstanie nie tylko do 2024 r., ale nigdy. To projekt czysto polityczny, który z ekonomicznego punktu widzenia nie ma uzasadnienia ze względu na koszty.

Konsument-prosument wytworzy prąd

Reklama

Ustawa zmienia sposób wspierania producentów „zielonej energii” przez państwo, wyjaśnia Daria Kulczycka z konfederacji Lewiatan. System certyfikatów zostanie wygaszony i zastąpiony przez specjalne aukcje. Takie wsparcie ma być ma być tańsze zarówno dla budżetu państwa, jak i dla odbiorców energii elektrycznej.

Ustawa wprowadza też pojęcie tak zwanego prosumenta czyli konsumenta, który jednocześnie jest wytwórcą prądu. W ramach tego systemu przewidziano między innymi obowiązek zakupu nadwyżek energii elektrycznej, która została wytworzona w mikroinstalacji przez kolejnych 15 lat. Prosument dostanie 80 procent średniej ceny energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, ogłoszonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec ubiegłego roku moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii wynosiła ponad 5,5 tysiąca MW.

Ustawa stworzy Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej

Ustawa przewiduje utworzenie Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej SA (OREO SA). Podmiot będzie rozliczał ujemne saldo między wartością sprzedaży i zakupu energii elektrycznej na podstawie systemu aukcyjnego. Operator ma też gromadzić i zarządzać środkami z opłaty OZE. Przez 2015 rok stawka opłaty netto wyniesie 2,27 zł za 1 MWh.

Przepisy o wsparciu odnawialnych źródeł energii muszą jeszcze uzyskać akceptację Komisji Europejskiej, która ma stwierdzić czy są one zgodne z przepisami o pomocy publicznej. Regulacje dotyczące wsparcia OZE zaczną obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca, następującego po upływie roku od daty wydania pozytywnej opinii KE.

Cel - bezpieczniej i ekologiczniej

Jak można przeczytać w komunikacie po posiedzeniu rady ministrów, celem ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Efektem ma być też większa liczba miejsc pracy (powstanie nowych instalacji OZE wykorzystujących surowce rolnicze).

Rząd szacuje, że bez wprowadzenia proponowanych zmian, system wsparcia OZE może kosztować między 4,6 - 6,2 mld złotych w 2015 roku oraz 7,5 - 11,5 mld złotych w 2020 roku. Regulacje promujące energetykę odnawialną funkcjonują też w innych krajach Wspólnoty, między innymi w: Danii, Finlandii, Niemczech czy Szwecji.

>>> W pierwszych miesiącach tego roku polski rząd sprawdził się jak nigdy dotąd – uznał Gospodarczy Gabinet Cieni BCC.Dostateczny z plusem – tak biznesmeni ocenili działania rządu