W samym marcu opublikowano 63 orzeczenia o upadłości firm, co oznacza spadek o 16,0 proc. r/r (i o 3,1 proc. m/m), wynika z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego, cytowanych przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). KUKE obniżyło roczną prognozę liczby upadłości do ok. 787 przypadków (spadek o 11,2 proc. r/r) z oczekiwanych wcześniej 839 przypadków (spadek o 5,3 proc. r/r).

"Wyraźne obniżenie się poziomu upadłości wśród spółek prawa handlowego obserwuje się od pięciu miesięcy. Można przyjąć, że do końca bieżącego roku stan ten będzie się utrzymywał. Jednocześnie w I kwartale 2014 r. upadło, aż o 25 proc. więcej podmiotów prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej (55 podmiotów)" - czytamy w komunikacie.

Według KUKE, związane jest to ze zwiększeniem się wśród przedsiębiorców świadomości o możliwości zakończenia działalności swojego biznesu poprzez ogłoszenie bankructwa

"Podwyższony poziom upadłości w tej grupie można zaobserwować od I kwartału 2012 r., kiedy to średnio w kwartale upadało około 50 podmiotów indywidualnych. Przyjmujemy, że upadłości wśród przedsiębiorstw indywidualnych będą się utrzymywały na podobnym poziomie" - czytamy dalej.

Reklama

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (kwiecień 2013 r. – marzec 2014 r.), na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 840 przedsiębiorstw. Przed rokiem, w marcu 2013 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 901. Wynik z tego miesiąca jest lepszy od zeszłorocznego o 6,8 proc., podano również.

"Na pierwszym miejscu pod względem natężenia upadłości znajduje się branża budowlana. W ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży uległo niewielkiemu zwiększeniu z 3,45 proc. na 3,46 proc. W analogicznym okresie 2013 r. natężenie upadłości wynosiło 3,34 proc. W przedmiotowej branży wciąż występuje wysoki poziom upadłości, jednakże jeszcze w październiku zeszłego roku wynosiło ono 3,82 proc. Zgodnie z ostatnio opublikowanymi wynikami finansowymi przedsiębiorstw w branży budowlanej zysk na koniec roku wykazało 74,3 proc. przedsiębiorstw, czyli o 1,7pkt. proc. więcej niż rok wcześniej" - podano też w komunikacie.

Na drugim miejscu znajduje się branża związana z działalnością finansową i ubezpieczeniową. Poziom natężenia upadłości w ciągu miesiąca zmniejszył się z 1,98 proc. do 1,78 proc. Mimo wysokiego miejsca widać poprawę, gdyż w sierpniu ubiegłego roku natężenie upadłości w tej branży wynosiło 2,47 proc. Świadczy to o tym, iż najsłabsze podmioty w branży uległy likwidacji i wraz z poprawą sytuacji gospodarczej poprawia się koniunktura na usługi pośrednictwa finansowego, podano też w materiale.

KUKE spodziewa się, że wzrost gospodarczy w 2014 r. przyspieszy do 3,2 proc., a wskaźnik rentowności obrotu netto firm podwyższy się do 4,5 proc. KUKE utrzymało dotychczasową prognozę, iż w bieżącym roku upadnie około 185 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej ale jednocześnie, w związku ze znaczącym spadkiem upadłości wśród spółek prawa handlowego, obniżyło prognozę bankructw w tej grupie w całym 2014 r. z 654 na 602 upadki.

W związku z tym "w całym 2014 roku liczba upadłości wyniesie około 787 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 11,2 proc. mniej niż w 2013 roku (886 upadków)" - konkluduje Korporacja.

>>> Polska gospodarka staje na nogi, liczba upadłości firm spada