Dlatego też MFW twierdzi, że nie jest już pytaniem, czy ECB wprowadzi program QE, a kiedy. Pytanie, czy rynek znajdzie na to więcej odpowiedzi po weekendzie – w sobotę wieczorem zaplanowano konferencję Mario Draghiego, świeżo po spotkaniu MFW w Waszyngtonie.

Na razie jednak kwestia wprowadzenia niestandardowych działań wciąż pozostaje przedmiotem dywagacji i to nie wszystkich przedstawicieli ECB. Główny ekonomista Peter Praet ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że bank centralny zrobi wszystko co konieczne, aby uporać się z niską inflacją. Dodał też, że tzw. luka produkcyjna w gospodarce nie zostanie zamknięta przed końcem 2017 r., a skala ostatniego kryzysu w strefie euro była znacząca.

Na wykresie EUR/USD sytuacja techniczna nie uległa od rana większym zmianom. Wprawdzie udało się ustanowić nowy szczyt w okolicach 1,3875 (zbieżny ze maksimum z 24 marca), to generalnie handel upływał pod znakiem konsolidacji. Wsparciem są na razie okolice 1,3750, co wpisuje się w koncepcję strefy 1,3835-55. Szansą dla dolara mogą być opublikowane dzisiaj dość dobre dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które spadło do 300 tys. wniosków wobec 332 tys. tydzień wcześniej. Zwłaszcza w kontekście uznanych przez część uczestników rynku za „gołębie” wczorajszych zapisków FED. Potwierdzałyby one to, na co zwracaliśmy uwagę rano. Seria lepszych danych makro może na powrót zwiększyć oczekiwania, że do pierwszej podwyżki stóp przez FED dojdzie jednak w czerwcu 2015 r.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama