W tym tygodniu rokowania dla euro nie są już tak dobre, a to wszystko za sprawą weekendowej wypowiedzi Mario Draghi’ego podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie. Szef EBC podkreślił bowiem, że dalsza aprecjacja euro będzie oznaczała konieczność dostosowania polityki monetarnej. Silne euro bowiem ma negatywne skutki dla gospodarki i przyczynia się do spadku inflacji. W grę wchodzi obniżka stóp procentowych, bądź użycie niekonwencjonalnych metod, o których Draghi wspominał podczas konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu EBC. W reakcji na te informacje kurs eurodolara otworzył się luką spadkową. Silnym oporem pozostaje rejon 1,39 i górne ograniczenie luki w okolicy 1,3880. Techniczny obraz rynku zmienił się na korzyść posiadaczy krótkich pozycji w EURUSD.

W weekend o niekonwencjonalnej polityce pieniężnej mówił Marek Belka. Prezes NBP powiedział, że NBP przygotowuje się do możliwości zastosowania niestandardowych instrumentów w razie potrzeby, jednak ‘nie planuje’ ich użycia. Instrumenty te mogłyby być użyte w celu interwencji w różne klasy aktywów. Złoty pozostaje pod lekką presję sprzedających na skutek wzrostu awersji do ryzyka na rynku globalnym.

O godzinie 11:00 poznamy produkcję przemysłową ze strefy euro. Konsensus rynkowy zakłada wzrost sprzedaży w lutym o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z USA opublikowane zostaną dane nt. sprzedaży detalicznej. Analitycy oczekują wzrostu o 0,8% w ujęciu miesięcznym wobec wzrostu o 0,3% w lutym. Lepsze dane przy obserwowanym słabszym sentymencie dla euro mogą przyczynić się do pogłębienia spadków na eurodolarze.

EURPLN

Reklama

Eurozłoty wybił się górą z zakresu konsolidacji i wyhamował wzrosty w rejonie 4,19, gdzie przebiega zniesienie 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z okolic 4,2463. We wspomnianej okolicy przebiega również górne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym, w połączeniu z poziomem geometrycznym stanowi silny opór. Najbliższe wsparcie w postaci tenkan sen znajduje się na poziomie 4,1780.

EURUSD

Eurodolar powrócił do spadków. 78,6% zniesienia Fib całości fali spadkowej zapoczątkowanej 13 marca 2014r. wyznacza silny opór w rejonie 1,39, który jak na razie powinien skutecznie ograniczać dalsze wzrosty na tej parze. Sentyment do euro pozostaje słabszy na skutek weekendowych wypowiedzi Mario Draghi’ego. Silnych spadków należałby jednak oczekiwać w sytuacji podjęcia realnych działań przez EBC.