"Wszystkie akcje serii M zostaną zaoferowane spółce Hawe (…) w zamian za wkład niepieniężny w postaci 8.956 udziałów w kapitale zakładowym Hawe Telekom (…) o łącznej wartości nominalnej w wysokości 80.003.948,00 zł" - czytamy w projektach uchwał.

Wcześniej Hawe podało, że nie doszło ostatecznie do konsensusu z Magna Polonia i strony zamknęły negocjacje bez zawierania porozumienia jako akcjonariusze Mediatela w sprawie zgodnego głosowania na WZ Mediatela.

Według wcześniejszych informacji, Hawe chce wnieść do Mediatela spółkę Hawe Telekom, której wartość jest szacowana na 527 mln zł. Mediatel pozostanie na giełdzie i będzie służył grupie jako platforma dla finansowania i realizacji projektu budowy sieci światłowodowej FTTH.

W połowie ubiegłego roku Hawe przedstawiło strategię, która zakłada m.in. że będzie ono największym w Polsce otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej. Od tego czasu spółka zrealizowała wiele zapowiedzi zawartych w strategicznym dokumencie. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent, a na warszawskim Ursynowie Hawe uruchomi pilotaż przy współpracy z Grupą Orange.

Reklama

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i zapewnia najszybszy, symetryczny dostęp do internetu - tymczasem jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w naszym kraju zaledwie 0,5%, czyli znacznie poniżej europejskich standardów. Światowe i europejskie przykłady jasno dowodzą, że sieci szerokopasmowe wspomagają gospodarkę i zwiększają jej konkurencyjność.

Strategia Hawe zakłada, że do 2017 r. spółka zbuduje i będzie zarządzała 700 tys. linii w technologii FTTH. Nie będzie przy tym konkurować z operatorami działającymi na polskim rynku, ale udostępniać swoją sieć wszystkim zainteresowanym firmom.