Prognozy BoC dotyczące PKB na lata 2014-2015 pozostały bez zmian, z tymże bank obniżył prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2014 roku do 1,5 z 2,5 proc. Prognozy dotyczące inflacji

CPI zostały podwyższone zarówno na pierwszy, jak i drugi kwartał tego roku. Jak na razie inflacja cały czas utrzymuje się poniżej celu, jednak BoC oczekuje, że wskaźnik powróci do 2,0 proc. celu w pierwszym kwartale 2015 roku. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dzisiejszy odczyt inflacji w Kanadzie. Stepen Poloz powiedział, że podtrzymuje swój neutralny pogląd odnośnie polityki monetarnej pomimo wzrostu projekcji inflacji konsumenckiej. Szef BoC dał jednak jasno do zrozumienia, że nie można całkowicie wykluczać obniżki stóp procentowych. Rynek oczekuje jednak, że kolejnym ruchem ze strony bank centralnego będzie podwyżka stóp procentowych. USDCAD pozostaje w silnym trendzie spadkowym w dłuższym terminie.

Z opublikowanej w środę Beżowej Księgi Fed wynika, że w ostatnich tygodniach aktywność gospodarcza w większości regionów przyśpieszyła. Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej w USA były dobre. Produkcja wzrosła w marcu o 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5 proc. Co więcej dane za luty zostały zrewidowane w górę do 1,2 proc. z 0,6 proc. Waluta amerykańska tylko nieznacznie umocniła się w reakcji na te dane. Dziś z kolei eurodolar znów próbuje oddalić się od silnego wsparcia na poziomie 1,3789 w oczekiwaniu na dane o bezrobociu tygodniowym i indeksie Fed z Filadelfi. Opublikowany w tym tygodniu nowojorski wskaźnik aktywności w sektorze przemysłowym niespodziewanie rozczarował, więc istnieje ryzyko związane z dzisiejszym odczytem. Analitycy oczekują bowiem, że indeks Fed z Filadelfii wzrośnie do 10 pkt. w kwietniu.

Na uwagę zasługuje silna aprecjacja funta zapoczątkowana wczoraj po publikacji lepszych danych z brytyjskiego rynku pracy. GBPUSD zbliżył się wczoraj w okolice tegorocznych maksimów lokalnych, a dziś para z impetem przełamała szczyt z lutego i kwietnia tego roku. Para pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. Do spadków powróciły notowania EURGBP. Dywergencje, które w najbliższym czasie będziemy obserwować w polityce monetarnej Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego powinny sprzyjać kontynuacji spadków na tej parze i przyczynić się w konsekwencji do testu istotnego wsparcia na poziomie 0,8164.

Reklama

EURGBP

Na wykresie tygodniowym notowania odbiły się od dolnego ograniczenia chmury ichimoku oraz kinjun sen i powróciły do spadków. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszej aprecjacji funta względem euro. Obecnie notowania powinny zmierzać w kierunku 0,8164, gdzie istotne wsparcie wyznacza 61,8% zniesienia Fib całości fali wzrostowej kształtującej się od połowy lipca 2012 roku.

USDCAD

W reakcji na publikację komunikatu BoC po decyzji donośnie stóp procentowych notowania dolara kanadyjskiego traciły na wartości. Obecnie para USDCAD pozostaje w zakresie chmury ichimoku na wykresie dziennym, co jest sygnałem neutralnym. Istotne wsparcie w postaci 38,2% zniesienia Fib impulsu wzrostowego z okolic 1,0185 znajduje się na poziomie 1,0860. Najbliższy opór to okolice 1,1050-1,1060.