"Konsorcjum wybuduje w Jaworznie nowy blok energetyczny na parametry nadkrytyczne wraz z kompletem głównych urządzeń, instalacji oraz wszystkimi niezbędnymi urządzeniami zewnętrznymi koniecznymi do poprawnej i bezpiecznej eksploatacji bloku. Blok będzie wyposażony w przepływowy kocioł pyłowy na nadkrytyczne parametry pary, opalany węglem kamiennym oraz kondensacyjną turbinę parową, sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Podłączony będzie do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Moc brutto bloku będzie wynosiła 910 MWe, sprawność netto przyjęto na poziomie 45,91 proc., a zużycie węgla gwarancyjnego dla nominalnej pracy bloku przyjmuje się na poziomie ok 345 t/h" - czytamy w komunikacie.

Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową, odpowiedzialną za generację energii elektrycznej, pracującą w podstawie systemu elektroenergetycznego. Spełniał będzie wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Zostanie wyposażony w instalacje pozwalające na dotrzymanie standardów emisyjnych związanych z NOx, SO2 i pyłem, tj. instalację SCR (odazotowania spalin), IOS (odsiarczania spalin), oraz elektrofiltr. Żywotność bloku wynosić będzie co najmniej 200 tysięcy godzin pracy lub 30 lat.

"Zmieniamy na lata polską energetykę. Zmieniamy ją siłami polskich firm i na bazie polskich zasobów naturalnych, w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie, które gwarantują wysoką sprawność Elektrowni, a jednocześnie skuteczną ochronę środowiska" - powiedział prezes Rafako Paweł Mortas, cytowany w komunikacie.

>>> Jeśli Rafako nie dostarczy gwarancji bankowych, Tauron unieważni przetarg na rozbudowę Jaworzna. Czytaj więcej

Reklama

"To, co nas cieszy szczególnie, to fakt, że udało się doprowadzić do podpisania umowy przy wsparciu polskich instytucji finansowych, PKO BP, BGK i PZU, którym jesteśmy dziś wdzięczni, za zaufanie, jakim obdarzyli Rafako. Spółka zyskuje dziś zupełnie nowe oblicze dla Inwestorów, a przez realizacje kontraktów takich jak Jaworzno i Opole, otwierają się przed Spółką zupełnie nowe perspektywy" - dodał wiceprezes ds. finansowych Jarosław Dusiło.

Spółka podkreśla, że nowoczesne bloki na parametry nadkrytyczne, wykorzystujące węgiel jako paliwo podstawowe, o wysokiej sprawność umożliwiają obniżenie zużycia paliwa, obniżenie emisji szkodliwych substancji (NOx, SO2, CO, CO2, pył) oraz zużycia mocy na potrzeby własne.

"Budowa bloku w Elektrowni Jaworzno III należy do priorytetów w strategii korporacyjnej Grupy Tauron, zgodnie z którą odbudowujemy moce wytwórcze i zastępujemy wyeksploatowane bloki nowymi wysokosprawnymi jednostkami. Blok węglowy, który powstanie w Jaworznie, będzie należał do najnowocześniejszych w swej kategorii. Spełni wszystkie normy emisji. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek energetycznych w Europie" - zaznaczył prezes Taurona Dariusz Lubera.

Zgodnie z harmonogramem, obiekt zostanie oddany do eksploatacji po niespełna pięciu latach, co pozwoli na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych, przy czym parametry nowego bloku węglowego będą znacznie lepsze od zastępowanych. Jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.

>>> Polecamy: Enea na inwestycje wyda 20 mld zł. Moce produkcyjne koncernu zwiększą się o prawie 1900 MW

"Przy realizacji kontraktu, którego całkowita wartość wyniesie ok. 5,4 mld zł brutto, zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa" - przypomina Tauron.

Tauron Wytwarzanie wybrał ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa na "Budowę nowych mocy w technologiach węglowych w Tauron Wytwarzanie - Budowę bloku energetycznego o mocy 800 - 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III - Elektrownia II - w zakresie: kocioł parowy, turbozespół, budynek główny, część elektryczna i AKPiA bloku".