Klimat koniunktury w Polsce poprawia się - wynika z najnowszych danych GUS. Urząd opublikował wskaźniki, które sygnalizują większy optymizm przedsiębiorstw.

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w kwietniu na poziomie plus 9 pkt, czyli wzrósł o 4 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 21 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 14 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest korzystnie, lepiej niż w marcu i analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Wzrasta bieżący portfel zamówień, pozytywne oceny produkcji są lepsze od formułowanych w marcu. Utrzymują się optymistyczne prognozy w tym zakresie" - czytamy w komunikacie.

Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest mniej negatywnie niż przed miesiącem, a jej prognozy wskazują na możliwość poprawy. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać, podano również.

Reklama

>>> Emerytura w 2062 roku: OFE czy ZUS? Zobacz symulację

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 23 – wzrost o 6 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), wyrobów z drewna (plus 19 – wzrost o 5 pkt proc.), urządzeń elektrycznych (plus 19 – wzrost o 1 pkt proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 18 – wzrost o 5 pkt proc.) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 18 – wzrost o 15 pkt proc.).

Negatywnie koniunkturę oceniają jedynie producenci odzieży (minus 10 – wzrost o 1 pkt proc.), poinformował również GUS.

W budownictwie też poprawa

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w kwietniu na poziomie minus 7, czyli poprawił się o 5 pkt wobec poprzedniego miesiąca.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej pesymistycznie niż w marcu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano w marcu. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy spodziewają się nieco mniej znaczącego od zapowiadanego w marcu spadku cen robót budowlano-montażowych" - czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorcy zgłaszają w kwietniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 72 proc. (61 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.), poinformował również Urząd.

Usługi poprawiły się o 4 pkt

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w kwietniu br. na poziomie 4 pkt, czyli poprawił się o 4 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał GUS.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 14 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

" Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest korzystnie, lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. Diagnozy sprzedaży są optymistyczne, wobec negatywnych opinii sprzed miesiąca. Odpowiednie prognozy są pozytywne, zbliżone do formułowanych w marcu. Oceny bieżącej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Przewidywania w tym zakresie są korzystne, lepsze od zgłaszanych w marcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w marcu" - czytamy w komunikacie.

W podziale na branże niekorzystnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 2 – wzrost o 1 pkt proc.). W pozostałych prezentowanych branżach jednostki zgłaszają optymistyczne oceny w tym zakresie: włókno, odzież, obuwie (plus 6 – wzrost o 1 pkt proc.), pojazdy samochodowe (plus 3 – wzrost o 3 pkt proc.) oraz żywność (plus 1 – wzrost o 5 pkt proc.).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 12 (plus 8 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 22 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 10 proc. (przed miesiącem odpowiednio 20 proc. i 12 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

"W kwietniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest bardziej optymistycznie niż w marcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży oraz przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są bardziej pozytywne od formułowanych przed miesiącem. Oceny bieżącej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w marcu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie oczekiwanym miesiąc wcześniej" - napisał Urząd.

>>> Europa jest w coraz większych długach. Zobacz najnowsze dane

Najlepiej radziły sobie finanse

Najbardziej korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem i nieco lepsze niż przed rokiem oceny koniunktury formułują podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Pesymistycznie koniunkturę oceniają kierujący jednostkami z sekcji edukacja (ich opinie utrzymują się na poziomie z marca bieżącego i kwietnia ubiegłego roku) oraz pozostała działalność usługowa (ich oceny są zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem i mniej niekorzystne niż przed rokiem).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie 3 (przed miesiącem 0). Poprawę koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 15 proc. (w marcu odpowiednio po 16 proc.).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 4 (przed miesiącem minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 13 proc. (w marcu odpowiednio 15 proc. i 16 proc.).

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13, podobnie jak przed miesiącem. Poprawę koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w marcu odpowiednio 19 proc. i 6 proc.).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 25 (przed miesiącem plus 26). Poprawę koniunktury odnotowuje 30 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w marcu odpowiednio 30 proc. i 4 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.