Kwietniowy wskaźnik flash HSBC China Manufacturing PMI również nie zapobiegł temu spadkowi, mimo iż główny nacisk położony był na CPI i wpływ tego wskaźnika na instrukcje Reserve Bank of Australia. W efekcie zmian kursów walut, australijskie dwuletnie stopy procentowe w nocy spadły o 6 punktów bazowych, zbliżając się do miesięcznych dołków.

Para AUD/USD straciła w nocy na wartości po publikacji wskaźnika CPI i pokonała pierwszy istotny poziom wsparcia, tj. 0,9300, co stanowi drugie co do ważności istotne zagrożenie dla rajdu z poziomu poniżej 0,8700. Niedźwiedzie są tu lokalnie wygrane, o ile pozostaniemy poniżej obszaru 0,9300/25. Następny istotny obszar zainteresowania, być może poniżej poziomu 0,9250, to punkt zbieżny płaskiego obszaru/200-dniowej średniej ruchomej i zniesienia Fibonacciego 0,382 na obszarze 0,9150, zaznaczony na wykresie poniżej.

Wczoraj moją uwagę zwrócił nagłówek na portalu Marketwatch: „100% ekonomistów uważa, że rentowności wzrosną w ciągu pół roku". Wskazuje to zdecydowanie na możliwość odwrócenia trendu na rynku, ponieważ rynek zawsze uwzględnia przewidywania na przyszłość. Moim zdaniem oznacza to, że rynek znajduje się w niekorzystnej pozycji w kontekście słabych danych ekonomicznych i że ewentualny dalszy spadek rentowności z obecnego poziomu będzie powolny, o ile w ogóle do niego dojdzie.

Wiceprezes japońskiego banku centralnego w nocy bronił polityki BoJ, twierdząc, że do końca tego roku aktywa banku będą stanowić ponad 20% aktywów japońskich ogółem (Bank of Japan musi nabyć znacznie więcej obligacji i zwiększyć represję finansową ujemnych stóp realnych, jeżeli całkowity dług Japonii ma się zmniejszyć – zakładając, że BoJ ostatecznie „zniszczy” obligacje). Rozśmieszył też wszystkich uwagą, że zakupy BoJ nie finansowały deficytów fiskalnych. Hm…

Reklama

Juan chiński w dalszym ciągu osiąga kolejne dołki w odniesieniu do dolara amerykańskiego, sabotując oficjalne próby oddalenia napływu gorącego pieniądza.

Para EUR/CHF pnie się dalej: dziś rano osiągnęła najwyższą dzienną cenę zamknięcia od połowy lutego.

Co dalej?

Dziś Europa oczekiwała serii wskaźników PMI dla sektora wytwórczego i usługowego w kwietniu: poznaliśmy dane z Francji, a następnie z Niemiec i ze strefy euro. Z niewiadomego powodu para EUR/USD wysforowała się do przodu przed zwykłym otwarciem sesji londyńskiej i przed publikacją jakichkolwiek wiadomości, co stanowi najnowszy przykład nieprzewidywalnego zachowania tej pary w ciągu dnia. Przez długi czas obserwowałem parę EUR/USD i mogę jedynie stwierdzić, że w jej zachowaniu jest coś niepokojącego; podejrzewam, że częściowo wynika to z wyjątkowego samozadowolenia i niskiej zmienności, jak również, jak przypuszczam, z HTF (transakcji o dużej częstotliwości). Zobaczmy, jak ta para zachowa się powyżej poziomu 1,3900 lub poniżej poziomu 1,3750 i przyjmijmy, że wszystkie ruchy wewnątrz tego przedziału są całkowicie przypadkowe i mylące.

Na dzisiejszy ranek przewidziano również publikację protokołu z posiedzenia Bank of England. Rynek przeanalizował je pod kątem uwag dotyczących spowolnienia gospodarki i stopnia zaniepokojenia rosnącym kursem walutowym. Wydaje się, naturalnie, że para GBP/USD chce przynajmniej przetestować obszary powyżej obecnych wierzchołków, mimo iż spodziewam się, że niedługo osiągniemy szczytową wartość tego cyklu.

Popołudniu poznaliśmy kanadyjski raport na temat sprzedaży detalicznej w lutym, po dwóch miesiącach gwałtownych wahań danych. Luty minął dawno temu i był jednym z najgorszych pod względem pogody miesięcy w Ameryce Północnej. Opublikowany zostanie również kwietniowy wskaźnik flash Markit US Manufacturing PMI, który przyjął zdecydowanie odmienną trajektorię, niż dane ISM. Serie danych dochodzą jedynie do 2011 r., jednak zasadniczo były zwykle zbieżne z ISM. Sytuacja ta zmieniła się w ostatnich miesiącach po tym, jak serie Markit wykazały mocniejsze dane dotyczące amerykańskiego sektora wytwórczego, niż dane ISM. W lutym serie Markit osiągnęły nawet nowy wierzchołek. Interesujące będzie sprawdzenie za następnych kilka miesięcy, która z tych serii danych była „prawdziwa . Ankiety Philadelphia i Richmond Manufacturing dotychczas w tym miesiącu zaskakiwały pozytywnie, natomiast wyniki badania Empire były słabe.

Dziś wieczorem należy zwrócić uwagę na decyzję i oświadczenie Reserve Bank of New Zealand w sprawie stóp procentowych – rynek czeka na kolejne podwyższenie stóp o 25 punktów bazowych do poziomu 3,00%. W przypadku, gdy RBNZ nie podejmie tej decyzji, należy zachować czujność, ponieważ podwyżka została już mniej lub bardziej uwzględniona w wycenach.

Bądźcie ostrożni. Wysoka zmienność może się przez jakiś czas utrzymać, jednak należy pamiętać, że gwałtowna zmienność przypomina spadającą gwiazdę – w efekcie prowadzi do utworzenia supernowej.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Australia: wskaźnik CPI w I kwartale wyniósł +0,6% w ujęciu kwartał do kwartału i +2,9% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,8%/+3,2% oraz z +2,7% w ujęciu rok do roku w IV kwartale
• Australia: uśredniony wskaźnik CPI w I kwartale wyniósł +0,5% w ujęciu kwartał do kwartału i +2,6% w ujęciu rok do roku, w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio +0,7%/+2,9% oraz z +2,5% w ujęciu rok do roku w IV kwartale
• Chiny: kwietniowy wskaźnik Preliminary HSBC Manufacturing PMI wyniósł 48,3 zgodnie z przewidywaniami, w porównaniu z 48,0 w marcu

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Niemcy: wskaźnik Preliminary Markit Manufacturing and Services PMI w kwietniu (07:30)
• Strefa euro: wskaźnik Preliminary Markit Manufacturing and Services PMI w kwietniu (08:00)
• Wielka Brytania: publikacja protokołu z posiedzenia Bank of England z dnia 10 kwietnia (08:30)
• Wielka Brytania: kwietniowy wskaźnik trendów w zleceniach ogółem i cenach sprzedaży wg CBI (10:00)
• Kanada: sprzedaż detaliczna w lutym (12:30)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik Preliminary Markit Manufacturing PMI w kwietniu (13:45)
• Stany Zjednoczone: sprzedaż nowych domów w kwietniu (14:00)
• Nowa Zelandia: ogłoszenie oficjalnej stopy gotówkowej przez RBNZ (21:00)
• Japonia: indeks cen usług korporacyjnych w marcu (23:50)