"Zarząd spółki Polskie LNG zapewnił nas, że inwestycja zostanie ukończona na przełomie 2014 i 2015 roku i będzie gotowa do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku. Zaawansowanie prac w budowę terminalu LNG przekroczyło w ubiegłym miesiącu 90 proc." - powiedział Karpiński podczas wizyty w Świnoujściu, cytowany w komunikacie resortu.

Utrzymany jest cykliczny trend narastający - zaawansowanie inwestycji w maju br. wyniosło 89,5 proc.; w kwietniu br. wyniosło 87,6 proc.; w marcu br. 85,5 proc.; w lutym br. 83,1 proc. Na placu budowy pracuje ponad 1500 osób dziennie, podkreślono.

MSP podało też, że wykonawca prowadzi prace we wszystkich obszarach terminalu, równolegle w części morskiej i lądowej.

>>> Czytaj też: Miliardowe inwestycje Gaz-Systemu. Do 2023 roku powstanie 2 tys. km gazociągów

Reklama

"W ostatnim okresie zakończony został montaż wewnętrznych zbiorników, w których magazynowany będzie LNG, montaż kolumn nalewczych w zbiornikach, którymi LNG będzie wtłaczane do zbiorników. Ukończono budowę konstrukcji żelbetowych wszystkich estakad rurociągowych i koryt betonowych w kompleksie. Trwa montaż i spawanie rurociągów technologicznych" – czytamy w komunikacie.

W większości budynków zakończono główne prace konstrukcyjne. Terminal otrzymał także docelowe zasilanie z sieci zewnętrznej Enei.

W najbliższym czasie rozpocznie się próba wodna zbiornika, która potwierdzi prawidłowość jego wykonania w zakresie wytrzymałości i szczelności konstrukcji.

Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych w tej części Europy inwestycji infrastrukturalnych. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę – do 7,5 mld m sześc. rocznie.

>>> Polecamy: Raport Deloitte: Jest jeszcze szansa na łupkowe eldorado w Polsce