Dziś Polacy rzadziej zmieniają miejsce zamieszkania aniżeli miało to miejsce w ubiegłych latach. Za nowymi mieszkańcami miast ciągną wysyłane przez ich bliskich paczki, drobne przedmioty, prezenty. Miejsce nadania i odbioru paczek szkicuje i potwierdza trasy migracji, o których pisze GUS. Ze statystyk portalu kurierskiego Packlink.pl wynika, że najczęstszymi kierunkami nadań przesyłek są Mazowsze, Śląsk i Dolny Śląsk oraz Wielkopolska.

Gdzie migrują Polacy w ramach Polski?

Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska okazały się największym magnesem w 2012 roku. Liczba mieszkańców województwa mazowieckiego wzrosła o 21,3 tys., a zajmującego drugą pozycję wielkopolskie – tylko 7,6 tys. Warszawa ma też najkorzystniejsze saldo migracji, różnica pomiędzy napływem a odpływem ludności wyniosła tu aż 12,8 tys. osób.

Skąd napływają?

Reklama

Dane z GUS potwierdzają dane od firm kurierskich, które wskazują najpopularniejsze kierunki zleceń. Mazowsze jest najczęstszym celem nadawanych przesyłek. W ogóle centralna Polska przyciąga najwięcej zamówień, następne są w rankingu województwa śląskie i dolnośląskie – z 12 proc. zleceń oraz wielkopolskie z 9 proc. udziałem.
Jedna trzecia przesyłek na Mazowsze nadchodzi po równo z Pomorza oraz ze Śląska.

Blisko jedna piąta wszystkich przesyłek z okolic Gdańska podróżowała do Warszawy, ze Śląska było to 14 proc. przesyłek. Mazowsze jest też jednym z głównych klientów firm kurierskich, wśród przesyłek na Śląsk przeważają paczki z
z woj. Mazowieckiego (22 proc.) i opolskiego (13 proc.). Warszawa podobnie masowo śle towary na Dolny Śląsk, 26 proc. wszystkich przesyłek, poza tym trafiają tam paczki z Małopolski i województwa łódzkiego (po 12 proc).
Do Wielkopolski najwięcej towarów nadaje Małopolska (21 proc.), Śląsk i zachodniopomorskie (po 16 proc.).

– Województwa, w których znajdują się duże ośrodki akademickie, centra biznesowe, przemysłowe czy kulturalne przyciągają nowych mieszkańców – powiedział Filip Goździewicz, Dyrektor Zarządzający Packlink.pl – Katowice, Poznań czy Kraków to w skali regionu miejsca, niejednokrotnie konkurujące ze stolicą. Z kolei dla mieszkańców Polski wschodniej Warszawa jest pierwszym wyborem – dodał.

Najwięcej przesyłek jest drobna, są to raczej przedmioty codziennego użytku, mogą mieć na to również wpływ niewysokie ceny wysyłek, łatwy dostęp do Internetu i szybkość realizacji zamówień. - Około 25 proc. obsługiwanych przez nas przesyłek posiada masę do 1,5 kg. Są to drobne przedmioty, przesyłane z reguły przez rodziny i bliskich
– podsumował Filip Goździewicz.

>>> Czytaj więcej: Z Niemiec do Rzeszowa. Autostrada A4 będzie gotowa już we wrześniu

Kto się przeprowadza?

Jak pokazują statystyki GUS, głównym czynnikiem wysyłającym ludzi w świat jest wiek. Jedną piątą wszystkich migrujących są osoby między 25 i 29 rokiem życia. Drugie miejsce zajmują osoby między 30 a 34 rokiem życia, następna wiekowo grupa jest tuż za nimi. Według danych GUS, kobiety stanowią prawie 54 proc. wszystkich migrujących. Jeśli nasz czytelnik jest więc kobietą w wieku 25-29 lat, pora zacząć się pakować.

Jeśli chodzi i nasilenie migracji, w ostatnich latach ta gorączka nieco opadła. W okresie 2001 – 2011 r. średnio 11,4 na 1000 osób zmieniało miejsce zamieszkania. Z kolei według danych GUS w 2012 r. wartość ta spadła nieznacznie do 10,3 osób.

>>> Czytaj więcej: Zarobki w pierwszej pracy – po roku pensja wyższa już o 60 proc.