Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

W ostatnim tygodniu średnie ceny benzyny Pb95 spadły 2 gr./l do poziomu 5,45 pln/l. Podobnie średnio 2 gr./l potaniał olej napędowy i obecnie w kraju średnio za litr tego paliw zapłacimy 5,31 PLN/l. Z kolei autogaz podrożał 2 gr./l do poziomu 2,53 pln/l i jest najdroższy od trzech miesięcy.

Spadki cen benzyn i diesla na krajowym rynku obserwujemy od początku lipca, choć ich skala jest niewielka. W ciągu ostatnich czterech tygodni benzyna Pb95 potaniała w sumie 4 gr./l natomiast diesel 6 gr./l.

W porównaniu z rokiem ubiegłym litr Pb95 jest obecnie blisko 20 gr tańszy. Z kolei za olej napędowy płacimy średnio około 30 gr./l mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Droższy o ponad 20 gr./l niż przed rokiem jest jedynie autogaz i ceny tego paliwa mogą jeszcze wzrosnąć.

Reklama

Obecnie wśród wszystkich krajów UE niższe ceny benzyny spotkamy jedynie w Estonii i Bułgarii gdzie średnio benzyna kosztuje obecnie 5,42 PLN/l. Średni poziom cen benzyny Pb95 w całej UE to 6,21 PLN/l, diesla natomiast 5,73 PLN/l. Niestety ze względu na znaczne różnice w zamożności obywateli poszczególnych krajów UE, w państwach o najniższym nominalnym poziomie cen paliw, koszty zakupu tychże paliw są najwyższe.

Mijający tydzień nie przyniósł również większych zmian cen na rynku ropy naftowej. Notowania wrześniowej serii kontraktów na ropę Brent cały tydzień pozostawały w rejonie 106,80 – 108,40 USD/bbl.

Pozytywne dla rynku okazały się dane z gospodarek dwóch największych na świecie konsumentów : USA i Chin. PMI (HSBC) sektora przemysłowego Chin wzrósł w lipcu do 52 pkt. i jest najwyższy od ponad 18 miesięcy. W czerwcu popyt na ropę w Chinach zgodnie z danymi Platts wzrósł 2,7% r/r osiągając poziom 10,25 mln bbl/d. Wyższy poziom konsumpcji paliw wynika w głównej mierze ze wzrostu zapotrzebowania ze strony sektora transportowego. W pierwszej połowie tego roku konsumpcja ropy w Chinach ukształtował się na średnim poziomie 9,9 mln bbl/d co oznacza roczne tempo wzrostu około 0,6% i jest ono najniższe od 1990 roku.

W USA z kolei tygodniowa liczba nowych bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od lutego 2006 roku. Tymczasem MFW zrewidował w dół prognozy wzrostu światowego PKB w tym roku z 3,7% do 3,3%. Na niezmienionym poziomie 4% pozostały natomiast prognozy wzrostu gospodarczego w przyszłym roku.

Amerykańskie zapasy ropy w ubiegłym tygodniu spadły 4 mln bbl do 371 mln bbl. Spadek był nieco wyższy od prognoz. Stabilna pozostała konsumpcja ropy naftowej. Natomiast popyt na benzyny, których udział w amerykańskiej strukturze konsumpcji paliw sięga 47%, spadł 3% w skali tygodnia do 8,79 mln bbl/d.