Amerykański dolar wciąż silny

Piątkowa sesja przyniosła kolejny cios dla eurodolara. Notowania tej pary walutowej, które rozpoczęły miniony tydzień wyraźnie powyżej poziomu 1,35, w piątek spadły do rejonu 1,3430. Co ważne, oznaczało to przebicie w dół ważnego poziomu technicznego wsparcia w okolicach 1,35, które wcześniej utrzymywało kurs eurodolara w konsolidacji.

Zejście kursu EUR/USD poniżej 1,35 i późniejsza kontynuacja zniżki na tej parze walutowej jest sygnałem obaw inwestorów o przyszłość wspólnej waluty po niepokojących danych, które pojawiły się w minionym tygodniu. W piątek ciosem dla inwestorów na tym rynku był słaby odczyt indeksu Ifo w Niemczech, a także dobre dane z USA – m.in. lepsza od oczekiwań dynamika zamówień na dobra trwałego użytku.

Nowe sankcje UE na Rosję już wyceniane

Reklama

Do tego doszły kwestie polityczne: w minionym tygodniu w Unii Europejskiej przyspieszono prace nad projektem narzucenia kolejnych sankcji ekonomicznych na Rosję. Ograniczenia w handlu zagranicznym z Rosją uderzyłyby wyraźnie przede wszystkim w niemiecką gospodarkę: w 2013 r. Niemcy sprzedali do Rosji dobra o wartości 36 mld euro – to niemal jedna trzecia całkowitego eksportu dóbr z krajów UE do Rosji. Mimo to, zarówno niemieccy politycy, jak i niemieckie społeczeństwo (ankieta Der Spiegel) wyrażają swoje poparcie dla sankcji na Rosję.

Tak czy inaczej, warto podkreślić, że na razie unijne sankcje na Rosję są symboliczne, a nowe ograniczenia w handlu z tym krajem wciąż są kwestią przyszłości. Obecnie rynek rozpoczął już wycenianie nowych sankcji, więc jeśli okażą się one rozczarowujące, to będą stanowić wsparcie (przynajmniej krótkoterminowe) na wykresie eurodolara.

Ważne dane w drugiej połowie tygodnia

Kwestia sankcji UE na Rosję nie jest jednak jedynym czynnikiem, który może wpłynąć istotnie na kurs eurodolara w obecnym tygodniu. Inwestorzy w jeszcze większym stopniu wpatrzeni będą w informacje z USA. Na środę zaplanowana jest decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, zaś od połowy tygodnia będą pojawiać się ważne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Ostatnie umocnienie amerykańskiego dolara świadczy o tym, że inwestorzy spodziewają się raczej jastrzębiego nastawienia członków FOMC. Zderzenie faktycznych odczytów z tymi oczekiwaniami z pewnością wpłynie na wycenę amerykańskiego dolara.

Z technicznego punktu widzenia to dalszy spadek kursu EUR/USD wydaje się być obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Pokonanie ważnych poziomów wsparcia zniechęciło inwestorów do zawierania długich pozycji na tej parze walutowej, biorąc pod uwagę możliwą dużą zmienność także w tym tygodniu. Sygnałem do zmiany tej negatywnej tendencji byłoby praktycznie dopiero wyjście kursu EUR/USD powyżej 1,3550.