Poza słabymi danymi z Niemiec negatywnie na rynki akcji i wspierająco dla długu działały doniesienia na temat wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie oraz konsumpcja przez inwestorów potencjalnych konsekwencji nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję. Procesu spadków rentowności nie zatrzymały nawet lepsze niż spodziewane dane o zamówieniach w przemyśle w USA. Długowi pomagały za to słabsze wyniki amerykańskich korporacji. Łącznie na koniec minionego tygodnia papiery DE10Y znalazły się 3 pb. poniżej poziomów z czwartkowego zamknięcia, zaś US10Y o 2 pb. niżej.

Krajowy dług odzyskiwał w piątek niewielkie straty jakie poniósł dzień wcześniej. Nasze skarbówki były wspierane przez spadające Ifo z Niemiec oraz niepokój związany ze wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie, a także nakładanymi na Rosję sankcjami. W efekcie rentowności krajowych papierów skarbowych spadły w piątek o 2-3 pb. w segmencie 5-10Y, czemu sprzyjało zachowanie niemieckiego długu.

W poniedziałek spodziewamy się kontynuacji zniżek stawek i rentowności. Scenariusz ten będzie realizował się na bazie utrzymujących się obawy o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie i Ukrainie. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do zakupów obligacji będą oczekiwania na publikację danych PMI dla polskiego przemysłu, które prawdopodobnie pokażą dalsze pogorszenie sytuacji w tym sektorze.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama