Osłabienie odnotowano we wszystkich najważniejszych sektorach, przede wszystkim w segmencie energetycznym, gdzie po zlikwidowaniu przez traderów z instytucji finansowych części pozycji obliczonych na wzrosty zmalała premia za ryzyko geopolityczne. Ucierpiał jednak także sektor rolnictwa, gdzie ze względu na prognozowany wzrost produkcji rynki zbóż nadal były pod presją.

Patrząc na obecną sytuację kilku surowców w poniższej tabeli nadal widzimy, że notowania większości z nich kształtują się teraz poniżej 5-dniowej średniej kroczącej. Jedynie w przypadku jednego surowca mamy do czynienia z wykupieniem rynku, natomiast w przypadku kilku innych rynek jest raczej wyprzedany. Dotyczy to przede wszystkim benzyny, do czego przyczynia się wzrost poziomu zapasów w Stanach Zjednoczonych po okresie intensywnej produkcji w rafineriach. Po spadku ceny ropy WTI o 10 dolarów w ciągu ostatnich kilku tygodni kształtuje się ona w tej chwili w rejonach świadczących o wyprzedaniu rynku – jest to dopiero trzecia taka sytuacja w tym roku.

Pallad potaniał najbardziej od sześciu tygodni, gdyż po przebiciu wczoraj technicznego wsparcia na poziomie 860 USD za uncję inwestorzy wciąż agresywnie likwidują długie pozycje. Cena srebra również chwieje się na skutek podwyższonego udziału zakładów obliczonych na wzrosty, których rozmiary zaledwie trzy tygodnie temu doszły do czteroletniego maksimum; w ubiegły wtorek nadal było ich bardzo dużo, przez co grożą nam raczej spadki.

Cena cukru w ubiegłym miesiącu niemal nieustannie spadała; oprócz ostrego, ale krótkotrwałego odbicia, wywołanego wczoraj informacją o pożarze magazynu w porcie Santos w Brazylii, nadal jest ona pod presją ze względu na prognozowane rekordowe zbiory w tym kraju, który jest największym producentem tego towaru.

Reklama

Cena pszenicy z Kansas w ostatnim czasie mocno wzrosła, gdyż sucha pogoda w Stanach Zjednoczonych i nadmierne opady we Francji, Niemczech i Polsce budzą obawy o mniejsze zbiory pszenicy wysokobiałkowej, przeznaczonej do spożycia przez ludzi, np. w chlebie. W wyniku strat spowodowanych deszczami oraz ze względu na potencjalnie niższą zawartość białka rolnicy europejscy być może tej jesieni będą mieli więcej pszenicy paszowej, a mniej zbiorów zdatnych do zmielenia.

ikona lupy />
Notowania surowców Saxo Bank / Media