"Więcej (niż w 2013 r.) firm prognozuje w 2014 r. wzrost przychodów, ale prognozy są wstrzemięźliwe. Najlepiej sytuację oceniają firmy średnie. Firmy mikro widzą 2014 r. jeszcze w dość szarych barwach. W najlepszej kondycji jest sektor informacja i komunikacja, nieźle sobie radzi opieka zdrowotna, a także przemysł. Ciągle słabo widzi swoje możliwości handel hurtowy i detaliczny oraz transport i gospodarka magazynowa" - czytamy w prezentacji poświęconej badaniu.

Z kolei w przyszłym roku spadku przychodów spodziewa się 13,9 proc. ankietowanych przedsiębiorstw, zaś wzrostu - już 46,0 proc.

"W opinii MMŚP ma to być rok znacznie lepszy niż dwa poprzednie, ale część firm nie uniknie spadków. Najsłabiej swoją sytuację widzą mikrofirmy (prawie 15 proc. prognozuje spadek przychodów). Najlepiej - firmy średnie. Do firm z sektora informacja i komunikacja, także w 2015 r. b.dobrze oceniających swoje możliwości rozwoju, dołączą firmy z sektora działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, a także firmy przemysłowe. Relatywnie słabo swoje możliwości widzą w 2015 r. firmy handlowe" - podano w prezentacji.

>>> Czytaj też: Niemcy, Chorwacja, Katar - właściciel Reserved staje się spółką globalną

Reklama

Lewiatan zwraca uwagę, że w I poł. br. prawie 50 proc. PKB wytworzyły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. One też zatrudniają ok. 60 proc. osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw (a pracuje w nich 70 proc. pracujących w sektorze przedsiębiorstw). Inwestycje w ok. 50 proc. realizowane są właśnie przez MMŚP.

Badanie było przeprowadzone w okresie 6 maja - 18 lipca br. (na losowej próbie 1100 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), czyli w czasie, gdy firmy mogły już odczuwać pierwsze gospodarcze konsekwencje pogarszania się sytuacji politycznej między Rosją a Ukrainą, ale przede wszystkim mogły już oceniać potencjalny rozwój sytuacji i dostosowywać do tych ocen swoje plany na rok bieżący, zaznaczono w materiale.