Rano poznaliśmy odczyty indeksu zaufania konsumentów z Niemiec (odczyt Gfk nieoczekiwanie pokazał spadek do 8,6 pkt.), oraz dane nt. zaufania we francuskim biznesie (tutaj zniżka była zgodna z prognozami – do 96 pkt.). Tym samym nie są to informacje, które mogą napawać optymizmem. Na rynku coraz częściej spekuluje się o tym, co może zrobić na jesieni Europejski Bank Centralny. Niewykluczone, że już 4 września pojawią się jakieś konkrety. Dlatego też tak istotne mogą okazać się czwartkowe dane nt. wstępnej inflacji w Niemczech za sierpień, oraz indeksy koniunktury gospodarczej dla całej strefy euro obliczane przez Komisję Europejską, oraz piątkowe wyliczenia inflacji HICP dla całego Eurolandu. To może podtrzymywać spadkową presję na euro.

Wczorajsze wieczorne umocnienie dolara nie było dzisiaj rano kontynuowane, dlatego też należy uznać, że koszyk BOSSA USD nadal pozostaje w fazie korekty po wcześniejszych silnych wzrostach. Wsparcie to okolice 69,51 pkt., chociaż rynek znalazł już lokalny poziom w rejonie 69,65-69,67 pkt. Opór to okolice 69,87 pkt.

Informacje, jakie napłynęły po wczorajszym spotkaniu Putin-Poroszenko są mieszane – biorąc pod uwagę sytuację na wschodzie Ukrainy i kolejne rosyjskie prowokacje, jakoś trudno jest sobie wyobrazić szybkie znalezienie rozwiązania dla tej coraz bardziej patowej sytuacji. A to sugeruje, że wzajemne sankcje UE-Rosja nie zostaną szybko zniesione, co będzie miało swoje gospodarcze skutki w długim terminie (wydaje się, że wciąż jeszcze nie zdyskontowane w kursie EUR/USD, a także naszego złotego).

Na wykresie EUR/USD uwagę przykuwa nocny spadek na nowe minima (1,3152). To pokazuje, że szanse na zamknięcie weekendowej luki na 1,3239 są coraz mniejsze. To jednocześnie sygnał, że to grający na spadki wciąż rozgrywają karty. Jeżeli jutrzejsze, a zwłaszcza piątkowe dane ze strefy euro będą słabe, to czeka nas test okolic 1,3120-40 i dalej rejonu 1,3020-30. Opór wyznaczają już okolice 1,3180-85 i dalej 1,3200-1,3215.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.