Kanclerz Niemiec Angela Merkel chwali wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. Niemieccy komentatorzy są jednak nieco ostrożniejsi.

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że Donald Tusk jest zapalonym, przekonanym i przekonującym Europejczykiem. Jak dodała, to także jego zasługa, że relacje między Niemcami, a Polską są obecnie tak dobre. Merkel pochwaliła też wybór Federiki Mogherini. Komentatorzy w niemieckich mediach podkreślają, że duet Tusk/Mogherini co prawda zaspokaja europejskie parytety, ale ma też słabe punkty.

Tygodnik „Der Spiegel” pisze, że oboje muszą się dopiero nauczyć poruszać po śliskim brukselskim parkiecie. Media zwracają uwagę na niewielkie doświadczenie Mogherini na arenie międzynarodowej i na problemy Donalda Tuska z porozumiewaniem się po angielsku. Komentator publicznej telewizji ARD stwierdził, że europejskie rządy chciałyby silnej Unii, ale najnowszy wybór pokazuje, że nie chcą w Brukseli silnych postaci.

>>> Czytaj też: Polscy eksperci o nowej roli Tuska: Większy prestiż dla Polski. Unia dała wyraźny znak Rosji

Reklama

Litwa nie poparła kandydatur przez sympatie Włoszki

Litwa nie poparła dwóch kandydatur na kluczowe stanowiska w Unii - Donalda Tuska i Frederiki Mogherini. Dowiedziało się o tym nieoficjalnie Polskie Radio. Dziś na szczycie w Brukseli europejscy przywódcy zdecydowali, że Polak będzie przewodniczącym Rady Europejskiej, a Włoszka szefową unijnej dyplomacji.

Kilka godzin po wyborze pojawiły się informacje o kuchni negocjacyjnej. Podobno, kiedy dyskutowana była kandydatura Donalda Tuska na szefa Rady, premier wyszedł z sali, by dać swobodę unijnym przywódcom. Wypowiadali się po kolei wszyscy, wyrażając poparcie. Gdy przyszła kolej na prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite powiedziała, że nie będzie komentować całej sytuacji, co zostało zinterpretowane przez europejskich liderów jako wstrzymanie się od głosu.

Unijni dyplomaci uważają, że była to manifestacja przede wszystkim niechęci wobec Federiki Mogherini, którą Grybauskaite krytykowała za prorosyjskie sympatie. Ale faktem jest, że jednomyślności nie udało się zapewnić.

>>> Czytaj też: Tusk szefem Rady Europejskiej! Historyczny sukces Polski

W Danii wybór Tuska to 'breaking news'

Wybór Donalda Tuska jest traktowany przez duńskie media jako tzw. Breaking news! Na portalach informacyjnych pokazywany jest min. moment składania Polakowi gratulacji przez premiera Danii panią Helle Thorning-Schmidt, która była wskazywana jako jego poważna konkurentka. Korespondent brukselski radia publicznego - DR zaznacza, że Tuska oczekują niełatwe zadania. Jako główne wskazuje nawiązania dobrych kontaktów ze wszystkimi szefami unijnych rządów, by móc ich przekonywać do trudnych nieraz kompromisów.

Sztokholmski dziennik „Dagens Nyheter” twierdzi, że dzięki wyborowi Tuska wzmocniła się w UE pozycja tzw. nowych krajów wspólnoty. Szwedzka gazeta przytacza też wypowiedź premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta, iż Tusk jest oceniany na arenie międzynarodowej jako reprezentant zarówno grupy nowych państw jak i Polski, będącej ważnym krajem unijnym, z którym Szwecja bardzo blisko współpracuje.

Największy norweski dziennik „Aftenposten” w pierwszym komentarzu pisze min., że wybór Tuska dowodzi, iż Polska, która przed dziesięcioma laty stała sie członkiem UE, dzięki rozwojowi swej gospodarki wyrosła na poważnego gracza europejskiego również na scenie politycznej. Jej premier będzie teraz przewodniczył spotkaniom szefów 28 państw wytyczających kierunek całej wspólnoty.

>>> Czytaj też: Rosyjskie media o wyborze Tuska: 7 lat temu taka sytuacja byłaby nierealna