- Poprawa sytuacji na światowym rynku to dobry sygnał dla polskich firm aktywnych na rynku międzynarodowym. Analitycy Oxford Economics przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat eksport z Polski będzie rósł w tempie ok. 9%. W ujęciu globalnym podobny wynik mogą uzyskać Chiny czy Meksyk, a lepszy jedynie Wietnam, Indie i Korea. W Europie szybszy wzrost eksportu niż Polska może mieć tylko Turcja - czytamy w raporcie HSBC.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), eksport w okresie styczeń-lipiec 2014 r. wzrósł o 5,5 proc. r/r do 93,86 mld euro, zaś import zwiększył się o 4, proc. r/r do 94,03 mld euro. W całym 2013 r. wzrost eksportu wyniósł 8,0 proc., a importu - 1,9 proc.

Wobec powolnego wzrostu w Europie Zachodniej, będącej głównym odbiorcą polskich towarów eksportowych, oraz obecnej sytuacji geopolitycznej na Wschodzie Europy, rynki wschodzące mogą mieć coraz większe znaczenie w handlu zagranicznym Polski, podkreślono w materiale.

- Analitycy Oxford Economics przewidują, że udział Europy w polskim eksporcie spadnie z ponad 80 proc. obecnie do 77 proc. w ciągu kolejnych kilkunastu lat. Alternatywą dla europejskich odbiorców polskich towarów będą prawdopodobnie nabywcy z Azji, gdzie już dziś, za pośrednictwem Niemiec, trafia wiele towarów 'znad Wisły' - czytamy dalej.

Reklama

- Wiele towarów eksportowanych przez Niemcy do Azji to produkty składane z komponentów produkowanych w Polsce. Niemniej jednak polskie firmy coraz odważniej spoglądają na Daleki Wschód, starając się budować swoją własną markę, 'Made in Poland', w świadomości azjatyckich odbiorców i współpracując z nimi bezpośrednio - skomentował Departamentu Finansowania Handlu i Faktoringu HSBC Bank Polska Andrzej Puta, cytowany w komunikacie banku.

Ekspert podkreśla, że sytuacja za naszą wschodnią granicą uderza głównie w producentów żywności koncentrujących się na rynku rosyjskim czy ukraińskim, niemniej jednak udział żywności w wartości polskiego eksportu ogółem jest stosunkowo niewielki.

- Kluczową rolę odgrywają maszyny przemysłowe i sprzęt transportowy, które cały czas dobrze sprzedają się za granicą - podsumował Puta.

Według HSBC, wzrost PKB Polski wyniesie 3,4 proc. w tym roku i 3,6 proc. w przyszłym roku (wobec 1,6 proc. w ub.r.).

>>> Polecamy: Bramki znikną, winiet nie będzie. Zobacz, jak zapłacimy za przejazd autostradami