Rosyjska gospodarka hamuje. Zgodnie z prognozą budżetową przyjętą przez Kreml w czwartek w tym roku wzrost gospodarczy spadnie do 0,5 proc – informuje „Gazeta Wyborcza”. Stagnacja jest widoczna wszędzie. W sierpniu br. z fabryk motoryzacyjnych wyjechało o 38 proc. mniej samochodów, a prawie 30 proc. firm budowlanych musiało ograniczyć roboty – wynika ze oficjalnych rządowych statystyk Kremla.

Sankcje gospodarcze nałożone przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską coraz bardziej dają się również we znaki rosyjskim gigantom finansowym i naftowym. Największe banki (VTV, WEB, Gazprombank i Rossielchozbank) zostały odcięte od zagranicznych kredytów zaciąganych na ponad 30 dni. Podobne sankcje spotkały koncerny Rosnieft , Gazprom i Nieft, które dodatkowo muszą spłacić swoje miliardowe pożyczki amerykańskim i europejskim bankom.

>>> Czytaj też: Optymalizacja podatkowa: Oszustwo czy kreatywny sposób na oszczędności?

Sankcje uderzyły także w rosyjską walutę. Z analizy „GW” wynika, że w wyniku ich wprowadzenia za 1 dolara na giełdzie trzeba zapłacić aż 38,7 rubla. To z kolei będzie miało wpływ na ucieczkę zagranicznego kapitału z Rosji. Ze statystyka agencji Fitch wynika, że w jeszcze w tym roku z rosyjskiej gospodarki odpłynie 120 mld dolarów, a w 2015 r. będzie to 100 mld dolarów.

Reklama

Następstwem amerykańsko-europejskich sankcji jest również zablokowanie jednego najważniejszych projektów naftowych, który miał wpompować w rosyjską gospodarkę miliardy dolarów. W ubiegłym tygodniu Waszyngton zobowiązał wszystkie amerykańskie koncerny do zaprzestania współpracy z Rosjanami w zakresie eksploatacji złóż na Oceanie Arktycznym, jak również złóż łupkowych oraz położonych na dużych głębokościach złóż podmorskich. Zgodnie z rządowym ultimatum wszelkie amerykańsko-rosyjskie projekty naftowe mają zostać przerwane najpóźniej do 26 września. W odpowiedzi na te decyzję, koncern ExxonMobil zadecydował o przerwaniu prac prowadzonych wspólnie z rosyjskim Rosnieftem na Morzu Karskim (część Oceanu Arktycznego).

>>> Czytaj też: Wielki cios dla rosyjskiej branży naftowej. Amerykański gigant wstrzymuje odwierty

Przypomnijmy, że po wielu latach starań pod koniec sierpnia spółki Exxon Mobil i OAO Rosnieft otrzymały zielone światło dla realizacji wartego 700 mln dolarów projektu odwiertów na Morzu Karskim. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami miał on dać Kremlowi dostęp złoża o powierzchni Moskwy, które umożliwiłoby wyprodukowanie nawet 9 mld baryłek ropy.
Rosja cierpi również w wyniku sankcji odwetowych. Jeszcze w sierpniu Kreml wprowadzi embargo na import żywności z UE, USA, Kanady, Norwegii i Australii. Konsekwencją tych działań jest wzrost cen żywności, który w przypadku niektórych towarów – np. „słynnych” jabłek – wyniósł nawet 30 proc.