"Dzięki współdzieleniu udostępniamy UMTS900 (3G) na 89% powierzchni kraju i 98% populacyjnie, za miesiąc będzie 99 proc.. Więcej już nie da się zrobić, bo na granicach są interferencje z innymi operatorami. W przypadku LTE - pokrycie populacji obecnie wynosi 58,09% i oczekujemy zwiększenie do 61% do końca roku" - powiedział Muszyński podczas spotkania z dziennikarzami.

Zaznaczył, że Orange Polska wydał na sieć wspólnie z T-Mobile mniej, niż gdyby miał realizować projekt samodzielnie.

"Wykonaliśmy nasz plan dotyczący rozwoju sieci. Model współpracy z T-Mobile jest czysto techniczny, a synergia oczywista: Networks! to spółka usługowa zajmująca się planowaniem, roll out'em utrzymaniem i monitorowaniem sieci" - dodał Muszyński.

Operatorów łączy umowa wzajemnego korzystania z infrastruktury, a Networks! pełni również rolę "black box", czyli rozdziału danych obu operatorów.

Reklama

Sieć liczy obecnie 10.007 lokalizacji wobec 13 tys. pierwotnie. Usunięto te, które się kanibalizowały.

"Zmniejszenie kosztów utrzymania i funkcjonowania było celem tego przedsięwzięcia, a założenia z biznesplanu będziemy weryfikować na bieżąco" - dodał wiceprezes Orange Polska.

Orange Polska czeka teraz na udostępnienie częstotliwości 800/2600, aby pokryć LTE całą Polskę. "Wierzymy, że docelowo tak będzie" - stwierdzili przedstawiciele operatora.

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP), a także świadczy usługi telefonii komórkowej, w tym usługi trzeciej generacji w standardzie UMTS oraz usługi oparte na technologii CDMA.