Kara została nałożona za brak zawiadomienie na temat zmniejszenia udziału w Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) z poziomu 85 proc. do 79,29 proc. ogólnej liczby głosów, podała Komisja. Zmiana ta wynikała z połączenia PGE z kilkoma spółkami zależnymi.

To pierwsza w historii kara nałożona przez KNF na Skarb Państwa. "Wszystkich uczestników rynku trzeba traktować według tej samej miary. Kara jest dochodem budżetu państwa, nie wpływa w żaden sposób na finansowanie KNF. MSP też płaci z budżetu więc kara ma wymiar symboliczny" - mówi portalowi Forsal.pl rzecznik KNF, Łukasz Dajnowicz.

"KNF jednogłośnie nałożyła na Skarb Państwa reprezentowany przez ministra Skarbu Państwa karę pieniężną w wysokości 20 tys. zł za niedokonanie zawiadomienia KNF oraz spółki PGE Polska Grupa Energetyczna SA o zmianie w dniu 31 sierpnia 2010 r. dotychczas posiadanego udziału ponad 33 proc. ogólnej liczby głosów w spółce o co najmniej 1 proc. ogólnej liczby głosów (…) w związku ze zmniejszeniem udziału z poziomu 85 proc. do 79,29 proc. ogólnej liczby głosów w spółce na skutek połączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych spółek PGE Górnictwo i Energetyka SA z siedzibą w Łodzi, PGE Energia SA z siedzibą w Lublinie ze spółką oraz emisji, na potrzeby połączenia, przez spółkę akcji obejmowanych przez akcjonariuszy spółek przejmowanych" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: KNF szykuje "czołg" na brokerów. Będą zmiany w nadzorze rynku kapitałowego?

Reklama

Przekazanie do publicznej wiadomości informacji o podjęciu tej decyzji administracyjnej "spełnia funkcję kształtowania świadomości prawnej uczestników rynku kapitałowego", podkreśla KNF.

"Komisja ocenia, iż wskazanie uczestnikom rynku kapitałowego motywów rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma walor edukacyjny" - czytamy dalej.

Komisja tłumaczy, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) było zobowiązane do dokonania zawiadomienia KNF oraz spółki w terminie czterech dni roboczych od dnia, kiedy dowiedział się o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się o niej dowiedzieć.

"Okoliczności ustalone w sprawie pozwoliły KNF przyjąć, że akcjonariusz przy zachowaniu należytej staranności mógł dowiedzieć się o zmianie swojego udziału w ogólnej liczbie głosów w dniu publikacji przez spółkę raportu bieżącego nr 55/2010, tj. w dniu 31 sierpnia 2010 r., bowiem wskazanym raportem spółka poinformowała rynek o rejestracji przez Sąd Rejonowy, Krajowy Rejestr Sądowy, podwyższenia kapitału zakładowego spółki, w ramach którego spółka wyemitowała przyznane Skarbowi Państwa akcje" - czytamy dalej.

"Brak przekazania w terminie przez stronę zawiadomienia o zmianie stanu posiadania akcji spółki spowodował, iż pozostali inwestorzy w dniu 31 sierpnia 2010 r. powzięli informację o tym, że doszło do podwyższenia kapitału zakładowego spółki, nie dysponowali jednak informacją o tym, jak powyższe zdarzenie wpłynęło na strukturę akcjonariatu" - tłumaczy też KNF.

"Szczególny charakter prawny Skarbu Państwa jako osoby prawnej nie miał wpływu na ocenę dokonanego naruszenia w związku z równością wszystkich podmiotów wobec prawa. Podkreślić jednak należy, że z uwagi na to, iż Skarb Państwa pozostaje akcjonariuszem wielu spółek publicznych nałożona kara ma na celu zapobieżenie w przyszłości powtórnemu naruszeniu obowiązków nałożonych ustawą o ofercie" - konkluduje Komisja.