Na Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego (Polish Steam Coal Market Index) składać się będą dwa indeksy. Indeks PSCMI®1 odzwierciedla poziom cen miałów energetycznych określonej klasy w sprzedaży do energetyki zawodowej i przemysłowej, natomiast Indeks PSCMI®2 w sprzedaży do ciepłowni przemysłowych i komunalnych, innych odbiorców przemysłowych oraz pozostałych odbiorców krajowych.

Wskaźniki obliczane są jako średnia ważona z miesięcznych dostaw, spełniających kryterium jakościowe indeksu. Cena produktu miesięcznego ustalana jest jako średnia ważona z transakcji zrealizowanych na polskim rynku węgla energetycznego, zafakturowanych w danym miesiącu kalendarzowym.

„Od 1 października, od godz. 12:00 publikowane będą indeksy wzorcowego węgla energetycznego sprzedawanego przez kopalnie, spółki węglowe na rynku krajowym producentom energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiają one handlową wartość surowca o określonej jakości w zakresie asortymentu, zawartości siarki i kaloryczności oraz sprecyzowanych warunkach dostawy" – czytamy w komunikacie.

Indeksy bazują na danych miesięcznych ex-post, którymi dysponuje katowicki oddział ARP, realizując w imieniu Ministra Gospodarki Program Badań Statystycznych Statystyki Publicznej „Górnictwo węgla kamiennego i brunatnego".

Reklama

„Publikacja indeksów cenowych węgla wynika z zapotrzebowania uczestników rynku na informację po stronie podażowej i popytowej. Indeksy te spełniają wysokie standardy proceduralne. Gwarantami ich jakości są ARP oraz TGE. Warto podkreślić, że główne europejskie rynki i ośrodki sprzedaży węgla mają swoje własne indeksy cenowe. Te zaproponowane przez partnerów projektu, ze względu na metodykę tworzenia i algorytmy obliczeniowe, w tym wielkość wolumenu objętego każdym indeksem, będą istotnym źródłem informacji o cenie węgla. Skorzystają na tym zarówno uczestnicy rynku, jak i cała polska gospodarka"- powiedział wiceprezes ARP Marcin Zieliński, cytowany w komunikacie.

„Jesteśmy przekonani, że systematyczne publikowanie indeksów cenowych węgla oraz możliwość wykorzystania ich funkcji informacyjnej dla rynku oraz stanowienie ceny referencyjnej dla kontraktów sprzedaży węgla spowoduje wzrost zaufania do polskich producentów, a tym samym poczucia bezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji handlowych. Warto podkreślić, że indeksy cen węgla pełnią też rolę instrumentu bazowego na rynkach produktów finansowych i pochodnych. Ten obszar z kolei może być rozwijany w przyszłości bezpośrednio przez Towarową Giełdę Energii." – powiedział prezes TGE Ireneusz Łazor, cytowany w komunikacie.

ARP jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 r. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości.

TGE prowadzi rynki: energii elektrycznej, gazu oraz Rynek Praw Majątkowych. Od lutego 2012 r. TGE jest wyłączną własnością Giełdy Papierów Wartościowych (GPW).