Spełnienie warunków zawieszających i przejęcie 100% udziałów planowane jest do końca 2014 r.

"Zakup Zakładu Odsalania Dębieńsko Sp. z o.o. jest kolejnym etapem realizacji strategii systemowego podejścia przez JSW S.A. do problematyki gospodarki wodno-ściekowej w kopalniach węgla kamiennego tak, aby zminimalizować negatywne oddziaływanie kopalń na środowisko naturalne" - czytamy w komunikacie.

Zakład Odsalania Dębieńsko zbudowany został w celu odsalania wód dołowych KWK Dębieńsko oraz KWK Budryk. JSW podkreśla, że możliwe jest też objęcie procesem odsalania innych kopalń.

"PGWiR S.A. planuje rozwój Zakładu Odsalania Dębieńsko, a w szczególności modernizację i rozbudowę instalacji odwróconej osmozy tak, aby zdolność zakładu do utylizacji wód dołowych była dostosowana do ilości wód pochodzących z odwadniania kopalń, oddziaływujących na wody rzeki Bierawki" - napisano także w komunikacie.

Reklama

PGWiR złożyło wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na przejęcie kontroli nad Zakładem Odsalania Dębieńsko na początku września.

Zakład Odsalania Dębieńsko Sp. z o.o. zajmuje się utylizacją słonych wód kopalnianych w oparciu o technologię opracowaną przez Główny Instytut Górnictwa, a od 1994 roku również wg technologii amerykańsko-szwedzkiej wykorzystującej procesy odwróconej osmozy i sprężania par.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.