W Polsce żyje ponad 7 mln osób powyżej 60 roku życia. Badanie TNS Polska pokazuje, że ich sytuacja finansowa bywa często dramatycznie zła.

Według prognoz demograficznych liczna seniorów w Polsce będzie systematycznie się zwiększała. Z tą grupą społeczną państwo będzie miało wkrótce wielki problem. Niemal połowa starszych osób (44 proc.) uważa, że nie wystarcza im pieniędzy do końca miesiąca, natomiast u 14 proc. często pojawiają się problemy z dopięciem budżetu.

20 października jest obchodzony w Polsce Ogólnopolski Dzień Seniora. Jest to pretekst do przyjrzenia się dziedzinom, w których starsi potrzebują pomocy. Potrzeby te obejmują zarówno pomoc fizyczną, organizacyjną, jak też emocjonalną. Przedstawiamy charakterystykę seniora w Polsce.

Ekonomiczny analfabetyzm

Starsze osoby nie potrafią zarządzać swoim budżetem oraz nie mają często nawet podstawowej wiedzy ekonomicznej. Seniorzy nie prowadzą domowego budżetu oraz nie kontrolują wydatków (zadeklarowało tak 46 proc. badanych). 33 proc. respondentów przebadanych przez TNS Polska uważa, że potrzebują ekonomicznej edukacji. Do prowadzenia domowego budżetu przydatne będą arkusze kalkulacyjne, np. Excel, lub gotowe planery, do pobrania ze stron internetowych.

Reklama

Pożyczka pomoże

Najczęstszym rozwiązaniem problemów finansowych osób powyżej 60-tki w Polsce są pożyczki. Aż 43 proc. badanych w ciągu 5 ostatnich lat pożyczało pieniądze – 28 proc. zaciągnęło kredyt, natomiast 31 proc. zdecydowało się na zakup na raty. Często padają oni ofiarą „,małego druku” lub kuszących reklam, które tuszują wszelkie pułapki produktów finansowych. Warto więc konsultować decyzje o pożyczkach z osobami posiadającymi wiedzę z zakresu finansów.

Zadłużenie

Spośród wszystkich zadłużonych Polaków aż 13 proc. stanowią osoby, które ukończyły 60. rok życia – wynika z Raportu Windykacja, przygotowanego przez firmę Kruk w 2013 roku. Badanie pokazuje, że niechętnie dzielą się oni swoimi problemami w tym zakresie. - Przede wszystkim konieczna jest rozmowa, wspólna analiza zaległości i wydatków oraz uporządkowanie spraw finansowych – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK. - Wytłumaczmy, że warto jak najszybciej działać w sprawie swojego długu, żeby się nie pogłębiał. Pomóżmy skontaktować się z bankiem lub firmą, która obsługuje to zadłużenie. Dzięki temu będzie można ustalić możliwości spłaty - dodaje.

Źródła pomocy

Aby wesprzeć edukację osób starszych w zakresie finansów, warto sięgnąć do portali skierowanych do seniorów. Można na nich znaleźć wiele cennych informacji i rad.

Oto kilka wybranych:

  •  http://www.senior.pl/
  • http://plus50.pl/
  • http://starsirodzice.pl/
  • http://aktywni55plus.pl/
  • http://www.senior.fit.pl/http://glosseniora.pl/

Ponadto dobrze również sprawdzić, jakie formy aktywizacji seniorów oferuje dane miasto – wsparciem mogą okazać się warsztaty, szkolenia, kursy czy Uniwersytety III Wieku, gdzie realizowany jest m.in. program dotyczący finansów.

>>> Pomocy: Jak Polacy wyłudzają ubezpieczenia? Oto najnowszy raport