O ile w Rosji wizytę szefa chińskiego rządu Li Keqianga potraktowano, jako wielki gospodarczy i polityczny sukces świadczący o tym, iż potrafi zrekompensować sobie z nawiązką zachodnie sankcje, zwracając się na Wschód, o tyle w Pekinie takiego entuzjazmu nie przejawiano. Ograniczono się raczej do sztampowych przy tego rodzaju spotkaniach określeń typu „owocne” albo „wzajemnie korzystne”. Wizytę w Rosji przedstawiono, jako ważny, ale wcale nie jedyny etap podróży szefa chińskiego rządu po Europie (odwiedził także Niemcy i Włochy).

Efektem spotkania było podpisanie 38 umów, głównie finansowych, inwestycyjnych i energetycznych. Dużo, ale Rosja oczekiwała 50. Do najważniejszych zawartych należy porozumienie o dostawach gazu z Rosji do Chin trasą wschodnią przez gazociąg Siła Syberii. To domknięcie wielkiego majowego kontraktu wartego, wg szacunków, 400 mld dol., które jednak wcale nie kończy spekulacji i pytań na temat całego projektu.

>>> Czytaj też: Silna waluta to silne państwo. Chiny miażdżą Rosję w wyścigu mocarstw

Rosja zgodziła się dopuścić firmy z Państwa Środka do części swoich strategicznych sektorów, jak energetyka, infrastruktura, telekomunikacja, logistyka i transport. Strategiczną współpracę mają umocnić rosyjski Rosnieft i jego chiński odpowiednik CNPC (China National Petroleum Company). W ramach mającego powstać euroazjatyckiego korytarza transportowego Pekin – Moskwa chińskie firmy zbudują superszybką kolej łączącą Moskwę z Kazaniem, co otwiera nowy rynek. Chińczycy zostaną także zaangażowani w budowę i modernizację rosyjskich stadionów piłkarskich (Rosja w 2018 r. będzie gospodarzem rozgrywek o Puchar Świata).

Reklama

W dziedzinie finansów zawarto 3-letnią umowę o swapie walutowym wartości 24 mld dolarów, umożliwiającą wzajemne rozliczenia w juanach i rublach, co jest na rękę szczególnie Chinom, które krok po kroku umiędzynarodawiają walutę, by w ten sposób zmniejszyć w handlu zależność od amerykańskiego dolara.

Chiński eksportowo – importowy Exim Bank wesprze ponadto kwotą 4 mld dol. rosyjskie banki VEB i VTB, które w zamian mają uwzględniać kredytowe interesy chińskich firm inwestujących w Federacji Rosyjskiej. Inne porozumienia dotyczą m.in. udostępnienia Chinom przez Rosję zaawansowanych technologii wojskowych, współpracy w dziedzinie kosmicznej a w kwestiach politycznych wzajemnego wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu. W przyszłym roku wzajemne obroty handlowe mają osiągnąć 100 mld dolarów a w 2020 r. 200 mld – takie oczekiwania wyraziła strona rosyjska. Media Państwa Środka zwracają uwagę, że chińsko – rosyjska współpraca będzie teraz bardziej skoncentrowana na inwestycjach (głównie chińskich w Rosji), niż na handlu.

Czytaj cały artykuł na obserwatorfinansowy.pl